Yavuz Bahadıroğlu kimdir?

Yavuz Bahadıroğlu kimdir?
Yavuz Bahadıroğlu ismiyle bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci'nin vefat etmesi üzerine merak edenler internetten arama yapmaya başladılar. Yavuz Bahadıroğlu kimdir?, Yavuz Bahadıroğlu hangi gazetelerde çalıştı? , Yavuz Bahadıroğlu hangi kitap ve romanları yazdı? İşte detaylar

YAVUZ BAHADIROĞLU KİMDİR?

1971'de İstanbul’da gazeteciliğe başladı. Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikâye yayımlandı. Aynı dönemde Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde Yavuz Bahadıroğlu, Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle köşe yazıları yazdı.
Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır. Son çıkan kitaplarından biri Biz Osmanlıyız'dır. Roman, çocuk kitapları, hikâye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda binlerce konferans verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı, iki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. Son olarak ulusal bir radyoda yorumculuk ve Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 21 Ocak 2021 tarihinde öldü.
yavuz-bahadiroglu-ismiyle-taniniyordu-yazar-niyazi-birinci-hayatini-kaybetti-6009f3a72f927.jpg
 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş