YÖK'ten YKS açıklaması: Puan türü, sınav ücreti...

YÖK'ten YKS açıklaması: Puan türü, sınav ücreti...
YGS ve LYS yerine gelen yeni sistem olan YKS'nin detayları konusunda merak edilen detayları YÖK bir açıklamayla cevapladı. Peki, yeni sistemde puan dağılımı nasıl olacak? Sınav ücreti ne kadar olacak?

Bir süre önce yeni üniversite sınavı olarak ilan edilen YKS (Yükseköğretim Kurumlar Sınavı) hakkında önemli kısımlar YÖK’ün yayınladığı açıklamayla açıklığa kavuştu. YKS puan türleri ile birlikte soru sayıları ve diğer araştırılan soruların cevapları açıklandı. YKS’ye dair detaylar, başvuru tarihleri, soruların hangi oturumda kaç adet olacağı gibi detaylar…

YKS NE ZAMAN YAPILACAK, BAŞVURULAR NE ZAMAN?

ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2018 sınav takvimine göre YKS’ye başvurular 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında alınacak. Sınav ise haziran ayında gerçekleşecek.

SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

23 Haziran 2018 Cumartesi günü uygulanacak birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 24 Haziran 2018 Pazar günü uygulanacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile aynı gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na başvuru ücreti 50'şer lira oldu.

YENİ SINAV SİSTEMİNİN ÖNCEKİ SİSTEMLE FARKLARI

Önceki sistemde birinci oturumda toplam soru sayısı 160 iken yeni sistemde 120 olacak. İkinci oturumda ise tüm alanların toplamının soru sayısı 340 olurken, yeni sistemde 160 olacak.

TEMEL YETERLİLİK SINAVI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YÖK tarafından yayınlanan YKS hakkında sık sorulan soruların cevabı şu şekilde; Temel Yeterlilik ne demektir? Temel Yeterlilik, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsar.

TYT hangi alanlardan soruları içerecektir?

TYT'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanları ile ilgili sorular yer alacaktır.

BARAJ PUANLARI NASIL HESAPLANACAK?

Sözel Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı –Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Sosyal Bilimler-2 Testi (%50)) %60]

Sayısal Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Matematik Testi (%50) + Fen Bilimleri Testi (%50)) %60]

Eşit Ağırlık Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Matematik Testi (%50)) %60]

Dil Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş