29 Ekim tatil rehberi (1)

A+A-
Ahmet TAKAN

Sürdürdükleri stratejik çukurluktaki politikalarla sadece Suriye'yi değil, Türkiye'yi de mahvettiler!..

Esad ile PYD temsilcilerini peş peşe ağırlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, "Suriye'de Esad ve Kürt gruplar birlikte savaşmalı" dedi.

PYD/PKK hem ABD'nin hem de Rusya'nın ortak müttefiki oldu.

Ülkeyi bataklığa sokan bu iktidara ne demeli?..

-2011 yılında Suriye'de iç karışıklıklar başladıktan hemen sonra zokayı yuttunuz. Bundan sonra Suriye'deki tek hedefiniz Esad'ı devirmek oldu. Rusya, İran, İsrail ve ABD'nin gerçek politikalarını göremediniz. Esad'ı devirmek istediğini söyleyen herkese elinizde bir avuç tuzla koştunuz.

-"Tek hedef Esed" politikanız sayesinde PYD, Suriye'deki tüm Kürtlerin hamisi oldu. 2014 başında 3 kantonlu "Rojava"yı ilan ettiler.

-Hem PYD'ye düşman oldunuz, hem de PYD'nin bağlı olduğu PKK ile "çözüm süreci" yürüttünüz. Bu tutarsızlığınızla IŞİD'e destek oldunuz.

-2013 Mayıs ayında, ABD'ye ziyarete giderken Esad'a karşı ABD'yi yanına alma hesabıyla gittiniz. Ancak radikal gruplara desteğiniz nedeniyle fırça yiyerek döndünüz.

-2013 ortalarından itibaren PYD ile radikal gruplar arasında savaş şiddetlenince; PYD, Rusya, İran hep bir ağızdan bu gruplara desteğinizi ilan etti. Bu ABD ve Avrupa'da da yankı buldu.

-2013 Ağustos ayında Şam'ın Guta bölgesinde kimyasal saldırı gerçekleştirildi. Binden fazla kişinin öldüğü saldırı ile ABD'nin Suriye'ye müdahale edeceğini umdunuz. Ancak Rusya son anda Esad'ın elindeki tüm kimyasal silahların 6 ay içinde temizlenmesi karşılığında müdahaleyi önledi.

-2014 Haziran ayında IŞİD, Irak'ın en büyük ikinci şehri olan Musul'u bir günde ele geçirdi. Olayı televizyondan öğrendiniz.

- Musul'u işgalinin ertesi günü, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda görevli 49 kişi IŞİD tarafından rehin alındı. Yine televizyondan öğrendiniz.

-IŞİD, Musul'u alınca durmadı, Erbil'e yöneldi. Temmuz-Ağustos ayları IŞİD'in Erbil ve Bağdat'a gireceği endişesiyle geçti. Bu dönemde, başta komşularımız olmak üzere bütün dünya "Suriye'deki radikallere olan desteği" kesmeniz konusunda eleştirdi.

-2014 Eylül ayında IŞİD'in elindeki Musul Başkonsolosluğu rehineleri serbest kaldı. Önce "operasyon" olarak sunmak istediniz ancak daha sonra MİT aracılığıyla elde tutulan IŞİD üyelerinin Suriye sınırında serbest bırakılmaları (yani IŞİD'e katılımları) sağlanarak, rehineleri bıraktırdığınız anlaşıldı.

-Tam da bu dönemde IŞİD, Suriye'de PYD yönetimindeki 3 kantondan ortadakine, "Kobani"ye yöneldi ve Ekim ayında ilçe kuşatıldı. Siz "Kobani düştü, düşecek" dediniz. PYD, rehineler karşılığında IŞİD'e malzeme ve geçiş imkânı verildiğini açıkladı.

-Ekim ayında ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri IŞİD'e saldırı başlattı. Türkiye'de "Kobani" eylemeleri başladı. Baskılara dayanamadınız ve PYD'ye silah verilmesine sessiz kaldınız. Dahası "Kobani"de PYD/YPG'ye yardım etmek üzere "Irak Kürdistanı"ndan peşmerge geçişinin Türkiye üzerinden yapılmasına müsaade ettiniz.

-2015 Ocak ayı sonlarında "Kobani özgür" kaldı. IŞİD yenildi ve peyderpey Suriye kuzeyindeki hâkimiyetini yitirdi.

-Bundan önce, Ocak ayı başında, 12 kişinin öldüğü Fransa'da Charlie Hebdo saldırıları oldu. Saldırganlarla birlikte hareket ettiği tespit edilen Hayat Boumeddiene'nin Türkiye'ye geldiği, İstanbul'da 2 gün kaldığı ve sonra Suriye'ye geçtiği anlaşıldı.

-Yine Ocak ayı başında, Charlie Hebdo olayı ile aynı gün Sultanahmet'te IŞİD bağlantılı Diana Ramazanova'nın gerçekleştirdiği saldırıda 1 polis şehit oldu.

-20 Temmuz 2015'te Suruç saldırısında 30'dan fazla vatandaşımız öldü, 100'e yakını yaralandı. Aydınlatmadınız.

-IŞİD komutanlarının Türkiye'deki hastanelerde tedavi görmesine müsaade ettiniz. Dünyanın farklı yerlerinden IŞİD'e katılmaya gelen ve sapkın düşüncelere sahip binlerce insanın Suriye'ye geçmesine engel olmadınız.

-Batı'nın IŞİD konusunda hassasiyetini okuyamadınız. Bu nedenle Esad'a karşı Batıyı ikna edemediniz. Rusya ve İran karşısında yalnız kaldınız. Sonunda Rusya ve İran, ABD ve Avrupalıları ikna etti ve Esad kaldı.

Suriye politikanızın karnesi;

Bu kadar hatayı yaptınız ama kabul etmediniz. Oysa sonuç ortada...

-"3 ayda devrilecek" dediğiniz Esad, sapa sağlam duruyor yerinde.

-"Çözüm süreci" yürüttüğünüz PKK'nın Suriye kolu PYD, Suriye sınırımızda Kürt koridoru inşa etti.

-"Ilımlı muhalifler", IŞİD gibi radikallere desteğiniz ve ikircikli PYD politikanız yüzünden eridi gitti.

-Destek verdiğiniz IŞİD sayesinde dünya Esad'ın Suriye'nin başında kalmasına ikna oldu.

 -Suriye'de ve Irak'ta politikalarınızdan en çok Türkmenler zarar gördü. IŞİD'in Türkmen beldelerini ele geçirmesine ses çıkarmadınız.

-Hem Suriye hem Irak'ta Türkiye'nin etkisi sıfırlandı.

-İki milyon Suriyeli ülkemize sığındı, halleri çok acıklı.

-Orta Doğu'da barışa arabuluculuk yapan Türkiye'den, teröre destek veren Türkiye olduk.

-Ülkemiz, tarihinin en kanlı (Reyhanlı, Gaziantep, Suruç ve Ankara) terör saldırılarını yaşadı.

Yine de halen "Muhteşem Süleyman"sınız!

Milleti, "komşularla sıfır sorun" diye aldatıp "değerli yalnızlık"a getirdiniz... Tarihimizin en kanlı terör saldırıları oluyor ama Orta Doğu'nun en güçlü ülkesi olmakla övünüyorsunuz.

Millet 29 Ekim'de tatile çıkmazsa, bakalım ne yapacaksınız?..

Yazarın Diğer Yazıları