07 Kasım Çarşamba 2018 reyting sonuçları açıklandı

07 Kasım Çarşamba 2018 reyting sonuçları açıklandı
07 Kasım 2018 reyting sonuçları açıklandı mı! Diriliş Ertuğrul mu? Sen Anlat Karadeniz mi? reytinglerde birinci oldu? Dün akşam itibariyle belli oldu. İşte AB ve Totelde zirvenin gerçek sahibi...

Türkiye 07 Kasım Çarşamba 2018 reyting sonuçlarını büyük bir heyecanla merak eder hale geldi. Her hafta olduğu gibi bu haftada çarşamba gecesi reytinglerde adeta kıyasıya bir mücadele yaşandı. Bu kez potaya Driliş Ertuğrul'un yeni sezon bölümleri de geldi. Yeni kadrosuyla izleyici karşısına çıkan Ertuğrul bakalım reytin sıralamasında kaçıncı olacak. Diziseverler Sen Anlat Karadeniz mi yoksa Diriliş Ertuğrul mu? reytinglerde birinci geldi diye sromaya başladı. Türk televizyonlarında önemli bir konu olan reyting dizilerin kaderini ortaya çıkarıyor. Dizi ve program yapımcılarında hayatında önemli bir rol oynuyor.

07 KASIM 2018 ÇARŞAMBA REYTİNG BİRİNCİSİ

7 Kasım tarihinde Total'de TRT 1'de ekranlara gelen "Diriliş Ertuğrul" dizisi 1.sırada yer alırken, 2.sırada ATV'de yayınlanan "Sen Anlat Karadeniz" dizisi , 3.sırada "Diriliş Ertuğrul" dizisinin özeti yer aldı.

AB'de ise 1.sırada "Diriliş Ertuğrul", 2.sırada "Diriliş Ertuğrul"un özeti, 3.sırada ise "Fatih Portakal ile Fox Ana Haber" yer aldı.

dee.jpg

REYTİNG NEDİR

Reyting bir programın izleyici oranını ifade eder. Reklam verenler için ölçülmektedir. Reyting ölçümünün toplumsal bir misyonu yoktur. Amaç hangi zamanda, hangi programı, kimlerin seyrettiğini tespit edip hedef kitleye ulaşmaktır. Televizyonların daha kuruluşlarında belirli bir görüş ve amaçları, ona bağlı olarak da hedef izleyici kitleleri vardır ve pek değişmez. Bu açıdan bakıldığında reyting, televizyoncuların bir meselesi değilmiş gibi görünüyorsa da sonunda televizyon kanalları da birer ticarethanedir. Ayakta durabilmeleri için gelire ihtiyaçları vardır, bu gelirin ana kaynağı da reklamdır.

REYTİNG NASIL ÖLÇÜLÜR

Reyting şu basamakları takip eder: Ölçümün yapılacağı bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplanır. Ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. Yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2201 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. O evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır. Peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. Evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş