15 ilde Bitcoin operasyonu. 16 milyon TL vurgun yapmışlar

15 ilde düzenlenen kripto para operasyonundan yüzlerce vatandaşı dolandırdığı tespit edilen 37 kişiden 19’u gözaltına alındı. Şebekenin bu şekilde 16 milyon TL’lik vurgun yaptığı öğrenildi.

15 ilde Bitcoin operasyonu. 16 milyon TL vurgun yapmışlar

Yeni Şafak''ta yer alan habere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir şirketin kripto paradan yüksek kazanç vaadiyle yüzlerce kişiyi dolandırdığını tespit etti.

37 şüpheli hakkında teknik ve fiziki takibin ardından bu sabah İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Bursa, Balıkesir, Manisa, Konya, Samsun, Van, Nevşehir, Eskişehir, Kocaeli ve Sakarya olmak üzere 15 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 19 kişi gözaltına alındı.

Söz konusu şebeke üyelerinin, dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirebilmek amacıyla “piramit yapı” kurdukları, bu yolla çok sayıda vatandaşı mağdur ettikleri anlaşıldı. Yapılan araştırmalarda yeni üyelerin sisteme dahil olmaları ile şüphelilerin bu şahıslar üzerinden haksız kazanç temin ettikleri ortaya çıkarıldı.

YÜZLERCE KİŞİYİ DOLANDIRDILAR

Şebeke üyelerinin şu ana kadar 328 kişiyi dolandırdıkları tespit edilirken, bu rakamın artabileceği kaydedildi. Şebeke tarafından gerçekleştirilen vurgunun boyutunun ise bir hayli yüksek olduğu öğrenildi.

Operasyonda yakalanan 19 şüpheli İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sorguya alındı. Zanlıların polisteki sorgusu sürerken, adreslerinde bulunamayan firari 18 şüphelinin yakalanması için operasyonların sürdüğü bildirildi.

 Önceki gece yarısı yapılan operasyonda tespit edilen vurgun miktarı 16 milyon TL civarında olduğu belirlendi.

 

Öne Çıkanlar