23 ülke tarafından ülke olarak tanınan ada olan yerin adı? Hadi İpucu

23 ülke tarafından ülke olarak tanınan ada olan yerin adı? Hadi İpucu
Canlı Bilgi Yarışması Hadi ipucu sorusu belli oldu. Hadi bu akşamki ipucu sorusunu Instagram'dan yayınlandı. "Çin Cumhuriyeti" adıyla 23 ülke tarafından ülke olarak tanınan, ayrıca ada olan yerin adını biliyor musunuz? diye sordu. Hadi İpucu Cevabı

Hadi İpucu Sorusu Cevabı belli oldu. Kısa sürede popüler olan Hadi ipucu sorusu Instagram'dan yayınlandı. Bugün en zor soruların olduğu yarışma olacak. Hadi'nin bu akşamki sorusu, Çin Cumhuriyeti adıyla 23 ülke tarafından ülke olarak tanınan, ayrıca ada olan yerin adını biliyor musunuz? oldu. Hadi'de zor soruların sorulacağı 19 soruluk yarışmasında 20.000TL ödül kazananlar arasında paylaştırılacak. Hadi 20.30'da yarışmaya başlayacak. Çin Cumhuriyeti ülkesi diğer adı?

HADİ İPUCU CEVABI 

Çin Cumhuriyeti adıyla 23 ülke tarafından ülke olarak tanınan, ayrıca ada olan yerin adı: Tayvan'dır.

hadi-004.png

HADİ İPUCU SORUSU TAYVAN HAKKINDA

Tayvan Sorunu günümüzde halen çözülememiş sorunlardan olup müstesna yerini korumaktır. 1949 yılında  Komünist partinin yönetimi ele geçirmesiyle  Çin anakarasından Tayvan adasına kaçan Milliyetçi Parti (Kuomindang) , 1912 yılında kurulmuş olan Çin Cumhuriyetinin devam ettiğini ilan etmiştir. Ancak Pekin Hükümeti , Tayvan’ı kendi yönetimi altındaki bir eyalet olarak görmeye ve o topraklar üzerinde hak iddiasında bulunmaya  devam  etmiştir. Resmi  adı ‘’Çin Cumhuriyeti’’ olan Tayvan, 1971 yılına kadar BM Güvenlik Konseyi’nde Çin adına ayrılan daimi üyelik koltuğunu işgal ediyordu. Bugün dünyada ancak  23 küçük ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınan Tayvan , bununla birlikte bağımsız bir devletin yapabileceği  pek çok faaliyeti yürütmektedir. Bu açıdan Tayvan, uluslararası ilişkiler ve özellikle uluslararası hukuk açısından müstesna bir örnek olmayı sürdürmektedir. 1971’den sonra , Çin’in temsilciliği , Tayvan’dan alınarak  anakaraya, Çin Halk Cumhuriyetine verilmiştir ve Tayvan ise Çin’in bir eyaleti olarak kabul görmeye başlamıştır. Bu sorunun yıllardır çözülememesinin  sebebi  ise herhangi bir uzlaşının olmamasıdır.

Hadi ipucu sorusu belli oldu. Hadi bu akşam 20.30'da yayınlanacak. sorunun cevabını ise haber sitemizden öğrenebileceksiniz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş