24 Haziran'ın sonuçları!.. Papaz başkente metropolitlik kurdu...

"Özellikle şu an içinde bulunduğumuz yoğun gündemde fark ettirmeden edinimler sağlamaya çalışıyorlar." Kim bunlar?.. Seçimden yenik çıkan muhalefet partileri mi?.. Bıyık altından ince ince tebessüm ettiğinizi görür gibiyim!.. O zaman sizi fazla merakta bırakmadan devam edeyim; "Son zamanlarda Patrikhane'ye Ekümenik statüsü verilmesi ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması için Rum Patrikhanesi'nin çabalarının arttığını gözlemliyoruz." Her birimiz KHK manyağı haline gelip, Türkiye, hafta sonu mesaisi ile 2 günde yeni bir rejime geçerken çok şükür ki uyumayan, afyonlanmayan biri varmış aramızda. Bojidor Cipof... Yok!.. Dünya kupasında muhteşem top oynayan futbolcu değil... Şanlı Fenerbahçe'nin yeni transferi de olamaz. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü, teostrateji araştırmaları uzmanı...

"Patrikhane, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ankara Metropolitliği kurdu" başlıklı yazısında, Papaz Bartholomeos'un, Ankara'da 1922'den beri olmayan metropolitlik kurduğunu bildiriyor. Bojidor Cipof'un oldukça önemli makalesinden bazı alıntılar yapacağım;

"Rum Patrikhanesi her sene düzenli olarak Sen Sinod (Patrikhane Dinî Meclisi) toplantıları yapar. Gündemlerinin yoğunluğuna göre bazen 2 bazen de 3 gün süren Sen Sinod toplantıları, gelenek olarak Patrikhane içindeki sinod toplantı odasında yapılır. Bu seneki 10-12 Temmuz tarihlerinde yapılan sinod toplantısı Heybeliada Ruhban Okulu'nda toplantı salonunda yapıldı.

sinod-10cm-en.jpg

Elimize geçen fotoğraflarda, salonun ciddi bir masraf ile çok iyi bir şekilde restore edildiği görülüyor. Bu salona 10 Temmuz'da Patrik Bartholomeos'un kestiği kurdelenin ardından girilmiş! 1. Derece Eski Eser statüsünde olan Heybeliada Ruhban Okulu'nda böyle bir onarınım yapılması için resmi makamlardan izin alınıp alınmadığını ise bilinmiyor!

Yunan/Grek yanlısı haber sitelerinde bu gelişmenin ardından 2014 Haziran'da Selanik Aristoteles Üniversitesi'nin büyük bir akademik kadro ile Ruhban Okulu için hazırladığı, AVM tarzında bir değişim içeren bir proje yeniden servis edilmeye başladı.

2014'de yapılan bu proje ile ilgili Aristoteles Üniversitesi'nde yapılan basın açıklamasında şu sözler söylenmişti: 'Bu Aristoteles Üniversitesi'nin evrensel güçlerini de gösteren bir projedir. Mevcut ekonomik koşullar ve tüm zorluklarla rağmen bu konudaki ilhamımız, özellikle şimdi daha da güçlüdür.' Bahsi geçen toplantıda; 1971 yılında Türk yetkililer tarafından kapatılana kadar Ekümenik Patrikhane ve Ortodoksluğun bir sembolü olan Halki Ruhban Okulu'nun yeniden açılması için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğine de vurgu yapılmıştı.

1971'de Türkiye'nin Ruhban Okulu'nu kapatmış olduğu külliyen yalandır. Zira aynı yıl yürürlüğe giren YÖK Kanunu çerçevesinde tüm yüksekokullar YÖK'e bağlanmıştı. Patrikhane ise (Bugün de olduğu gibi) gerek müfredat ve gerekse öğrenci ile öğretmenler açısından tam bağımsızlık ya da denetimsizlik istiyordu.

Böyle bir rüya gerçekleşebilir mi? Eski eser bir taşınmazda böyle bir mimari değişim yapılabilir mi? Elbette ki hayır! Ancak içinde bulunduğumuz 2018 Temmuz ayında, 2014'deki bir rüyanın fotoğraflarının neden yeniden servis edilmeye başlandığı ise üzerinde durulması gereken bir husus!"

Vee.. Büyük bombayı patlatıyor Bojidar Cipof;

"Patrikhane geçtiğimiz yıllarda, üzerinde Rumluğun esamesi olmayan Silivri, Sivas, Bergama, Efes, Antalya, İznik, Perge, Çanakkale, Edirne, İzmir gibi yerlere metropolitler atadı. Rum Patrikhanesi esas olarak, Türkiye'de bulunan ve Türk vatandaşları olan Rum Cemaati'nin dini ihtiyaçlarını karşılamak için faaliyettedir.

Bu sene Heybeliada Ruhban Okulu'nda yapılan sinod toplantısında bazı yeni metropolitlikler ihdas edildi.

Bu tayinler arasında çok dikkat çeken bir husus var.

Yapılan açıklamalarında 1922'den beri boş olan duran 'Ankara Metropolitliği'nden bahis edilerek 'Birleşik Arap Emirlikleri ve Ankara Metropolitliği' ihdas ve tayin yapıldı.

Ankara'da; Sivas, Silivri, Çanakkale'de olduğu gibi Rum yok! Neden Ankara'da 1922'den beri olmayan bir metropolitlik kurma gereği duyuldu?

Birleşik Arap Emirlikleri ve Ankara Metropolitliği

Ankara Metropolitliği sadece Ankara değil aynı zamanda 'Birleşik Arap Emirlikleri ve Ankara Metropolitliği' olarak ihdas edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye aleyhinde çalışmaları ve düşünceleri malumdur ve bu aleyhteki çalışmalar arasında artık Rum Patrikhanesi ve Ruhban Okulu lehine de destek verildiği görülmektedir.

Rum Patriği Bartholomeos, 1 Mayıs'ta Heybeliada Ruhban Okulu'nda bazı diplomatlarla bir toplantı yaptı ve Eylül'de Ruhban Okulu'nun açılacağını duyurdu. Ardından bunun yalan olduğu ve yabancı misyon temsilcileri arasında algı yaratmaya yönelik olduğu ortaya çıktı.

Onlara göre; bu kadar önemli bir konu, onlarca kendi siteleri dururken Birleşik Arap Emirlikleri finansmanındaki ve 'FETÖ' destekli/destekçisi 'AHVAL' adlı bir haber sitesi üzerinden 10 Mayıs'ta haber edildi. Aradan geçen 2 aydan sonra Patrikhane sinodunda alınan bir kararla 'Birleşik Arap Emirlikleri ve Ankara Metropolitliği' ihdas edilmesinin düşündürücü olduğu aşikâr!"

Çıkarın bir KHK da kilit vurun bu irin yuvalarına görelim!..

Yazarın Diğer Yazıları