3 kuruş yardımın Çin'de karşılığı!..

Sabahın erken saati... Güne yeni başlamışız... Gazeteleri tarıyorum... Değerli siyasetçi CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin aradı.  Telefonda kısa bir hal hatırın ardından  hemen konuya daldı;

"Anlayamıyorum. Geçen damat  Çin'de para buldular diye neredeyse  davul zurna çaldıracaklardı... 1 milyon Uygur Türk'ü gözaltına alındı. 1 Milyon... Birleşmiş Milletler raporu... Kıyamet kopması lazım ya!.. Hani AKP'yi anlarımda o milliyetçi MHP'ye ne oluyor?.. Sesleri sedaları çıkmıyor ya!.. İçler acısı. Bu çok  büyük  bir olay. 1 milyon... 1 kişi, 2, kişi, 3 kişi değil..."

Doların seyir defterinden, Papaz Brunson'un  Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini takip etmekten (!) dolayı gündem körlüğü yaşadığımızdan Gürsel Tekin'den elindeki BM raporunu okumasını istedim. Tekin şunları söyledi;

"Çin'in Sincar Uygur Türk bölgesinde yaşayan Müslüman Uygurlara yönelik baskıların arttığını Birleşmiş Milletler etnik ayrımcılıkla mücadele komitesi başkanı Gay Mc Dougall ülkede siyasi toplama kamplarında 1 milyondan fazla Müslüman Uygur'un zorla tutulduğunu açıkladı. Ayrıca 2 milyon 200 bin Uygur'un da siyasi kamplarda günlük eğitime tabi tutulduklarını öne sürdü. Tutuklu olmayan 2 milyondan fazla Uygur'un da günlük eğitimleri sonrasında evlerine dönmelerine de izinli gidiyorlar. Böyle bir manzara.."

Ne diyeceğimi bilemedim!.. İğneyi kendime batırdım. İtiraf edeyim; Türk milliyetçisi bir gazeteci olarak böyle bir gelişmeyi atlamaktan büyük utanç duydum. Kendimi çok kötü hissettim. Gürsel Tekin'e  "Sizin düşüncelerinizi yazalım" diyebildim. Gürsel Tekin şöyle konuştu:

"Önce şunu söyleyeyim bir tarafta alayla valayla 3 milyar dolar Çin'de para bulduk diye caka atacaksınız öbür tarafta milyonlarca Uygur Türkleri ve Müslümanları kaderine terk edeceksiniz. Bu nasıl bir anlayıştır, bu nasıl bir dış politikadır? Bu konuda hiç mi bir şey söylemez Türkiye? Türkiye'nin bu mesele ile ilgili söyleyebilecekleri hiçbir şey yok mudur? Bütün dünyamız para üzerine mi inşa edilmiş?.. Para için gittiğimiz Çin'e bu 2 milyon 3 milyon insanın 5 milyon insanın kaderinin ne olacağı ile ilgili iktidarın ve dışişlerinin söyleyeceği hiçbir şey yok mudur diye merak ediyorum. İşte ortada, BM'nin raporlarına baktığımızda hepimizin içi acıyor. Doğrusu herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum."

 Saf saf, "Peki, bizim hariciyemizin hiç bunlardan  haberi yok mudur?" diye sorunca Tekin şunları söyledi:

"Olmaz olur mu!.. Herkesin bildiğini biz bilmiyorsak o daha büyük bir ayıptır. Bizim orada büyükelçilerimiz yok mu? Belli ki bu konuda Türkiye çok duyarsız kalıyor bunun başka şeyi yok. Bu çok büyük bir olay yani."

Çin malı çakma Türk milliyetçiliği işte böyle bir şey. Masaya oturursun, sabahtan akşama kadar al papazı ver papazı yaparsın. Papaz Brunson hepmizi uyuşturdu. İyi bir narkoz oldu hepimize!.. Çarşamba günü akşamı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yediğimiz akşam yemeğinde arkadaşlardan biri Temel fıkrası anlattı. Aklımda kaldığı kadarıyla aktarayım;

Temel doktor olmuş ve memleketine gitmiş mesleğini yapmaya. Herkes tebrik ederken, onun kafası karışıkmış, zira bilirmiş ki ilk teşhisinin doğruluğu çok önemli, güven yarattı yarattı, yaratamaz ve yanlış teşhiste bulunur ise, sonrası sıkıntılı. Derken daha ilk gün Fadime yenge kapıyı çalmış ve Temel'den Dursun emicesinin hasta olması nedeniyle eve gelip ona bakmasını rica etmiş. Yapacak bir şey yok, Temel atlamış gitmiş. Bakmış Dursun emice boylu boyunca yatıyor, sormuş; neyin var?, Dursun emice cevap vermiş, "Ha uşağım ishalim." Temel rahatlamış, "oh" demiş hastalık belli, tedavisi de kolay. Ama düşün düşün bir türlü aklına doğru ilaç ismi gelmeyince ağzından ilk sinirsel yatıştırıcı Xanax (zanaks) çıkıvermiş. Temel eve dönmüş, ancak ertesi gün huzursuz, yanlış ilaç verdiğini biliyor... Atlamış, Dursun emicenin evine gitmiş, ancak bakmış evde yok. Nerede olduğunu sorunca da kahvede oyun oynadığını öğrenmiş. Varmış kahveye bakmış Dursun emice gayet keyifle okey oynuyor... Eğilmiş kulağına, demiş "Emice nasulsun?" Dursun emice ne cevap verse beğenirsiniz, "Vallaha Temel'im okey'de yenilayrum, b...k içerisinde yüzeyrum, ama nedense hiiiç kafama takmayrum…"

Genel durumumuzu, bilmem anlatabildim mi?..

Yazarın Diğer Yazıları