Dünya maymun çiçeğine yakalanan Türk'ü konuşuyor

Dünya maymun çiçeğine yakalanan Türk'ü konuşuyor

İngiltere'de yaşayan ve maymun çiçeği virüsüne yakalanan 35 yaşındaki Türk Harun Tulunay'ın tedavi süreci, Dünya Sağlık Örgütü'nün internet sitesinde açıklandığı görüldü.

DSÖ, dünyada virüsü en ağır geçiren vakaların başında gelen Tulunay''ın iyileşmesi haberini “Maymun Çiçeği durdurulabilir” başlığıyla duyurulduğu görüldü.
Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu ilan edilen Maymun çiçeği virüsüne yakalanan Türk Harun Tulunay''ın yaşadıkları ve tedavi süreci, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler’in sitesinde paylaşıldı.

KENDİ TÜKÜRÜĞÜNÜ YUTAMIYOR

İngiltere’nin başkenti Londra’da maymun çiçeği virüsüne yakalanan ve DSÖ tarafından paylaşılan “Maymun çiçeği durdurulabilir” haberinde yer alan 35 yaşındaki Tulunay’ın uzun bir tedavi ve tecrit sürecinden sonra sağlığına kavuştuğu ifade edildi.
Hastanedeki tedavi sürecindeki fotoğrafları paylaşılan Harun Tulunay’ın 11 gün boyunca hastanede kaldığı, bu süreçte boğazının ağrıdığı ve kendi tükürüğünü yutamadığı bildirildi.

“ÖLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜ SÖYLEDİĞİMİ AÇIKÇA HATIRLIYORUM”

Doktorlar tarafından tedavi sürecine alınan en ağır maymun çiçeği virüsü hastalarından biri olan Tulunay, ilk olarak korona virüs olduğunu düşündüğünü ancak daha sonra testte maymun çiçeği virüsü olduğunu öğrendiğini dile getirdi.
Business Insider’ın haberinde 35 yaşındaki Harun Tulunay, “13 Haziran''da sanki derim kemiklerimden çekiliyormuş gibi hissettim. Yüksek ateşim vardı ve boğazım ağrıyordu. Ağrı kesici ve ateş düşürücü almama rağmen iyileşmedim. Daha sonra da hastaneye gittim” derken, “Bir arkadaşım beni aradı ve ona hiçbir şey düzelmediği için öleceğimi düşündüğümü söylediğimi açıkça hatırlıyorum” ifadelerini kullandı.
Tulunay, Londra''da yaşanan rekor sıcak hava dalgasına rağmen dört battaniyeyle yattığını, ateşten kızarıklıklar çıkardığını sözlerine ekledi.

VAKA SAYILARI 10 BİN ARTABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü için çalışan ve maymun çiçeği virüsü üzerine çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları, vakaların her geçen gün katlandığını söylerken virüsün yayılmasını önlemek için zamanın her geçen gün daraldığına dikkat çekti.
DSÖ Avrupa, 2 Ağustos tarihine kadar 88 ülkede 27 binin üzerinde maymun çiçeği virüsü vakasının tespit edilebileceği tahminini yaparken, 6 gün içerisinde 18 yeni ülkede virüsün görülebileceğini ve vaka sayılarının 10 bin artabileceğini vurguladı.


 

İlgili Haberler