Halk, 31 Mart Pazar günü kullandıkları oylar ile yerel yöneticilerini seçti. En fazla oyu alan partilerin yanı sıra en düşük oyu alan partiler de belli oldu.
Halk, 31 Mart Pazar günü kullandıkları oylar ile yerel yöneticilerini seçti. En fazla oyu alan partilerin yanı sıra en düşük oyu alan partiler de belli oldu.
46 milyon 46 bin 101 geçerli oyun yalnızca 287’sini alabilen Aydınlık Demokrasi Partisi, seçimin kaybedenlerinden biri oldu.
Partinin aldığı oy oranı ise yüzde 0 olarak açıklandı.
2021’de başkent Ankara’da kurulan ve genel başkanlığını Zeynep Yıkarbaba’nın üstlendiği partinin resmi olarak 7 bin 299 üyesi var.
Yıkarbaba, 2023 Haziran’da gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda başkanlığa getirilirken, partinin bir önceki başkanı ise Erkan Deniz’di.
Aydınlık Demokrasi Partisi 2 Ocak 2024 tarihli Yüksek Seçim Kurulu kararı ile yerel seçimlere katılma yeterliliğini de almıştı.
31 Mart yerel seçimlerinde aldıkları sonuçla ilgili Patronlar Dünyası'na konuşan Aydınlık Demokrasi Partisi Teşkilat Başkanı Musap Saluk, “Seçimlerde zaten her yerden aday çıkarmadık. Sadece İstanbul Sultanbeyli, Yozgat Yerköy ve İzmir Karabağlar'dan seçime girdik. Türkiye genelinde girmedik. Partimiz yeni kuruldu. Yola çıktık, çok kısa zamanda hazırlanmaya çalıştık ama toparlayamadık. Bu seçimlerden sonra parti yönetiminde bir değişikliğe gideceğiz.” ifadelerini kullandı.
Genel Başkan Yıkarbaba ise konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.