Adıyaman'da 70 milyon yıldır aynı yerde duruyor. Ava çıkan avcının ayağına takıldı

Adıyaman'da 70 milyon yıldır aynı yerde duruyor. Ava çıkan avcının ayağına takıldı
Adıyaman’ın Sincik ilçesinde avcılık yapan Mehmet İz, kaya parçasına yapışmış bir fosili fotoğrafladı. Fotoğraflarını Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan'a gönderdi. Fotoğrafları inceleyen İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ercan Özcan, incelemesinin ardından kabartmanın 70 milyon yıllık Gastropod (karından bacaklılar) alemine ait bir hayvan fosili olduğunu belirtti

DHA’nın haberine göre, ilçeye bağlı Şahkolu köyü kırsalında avcılık yapan Mehmet İz, kaya parçasında yapışmış fosili görünce fotoğraflarını Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan'a gönderdi.

Alkan'da kendisine gönderilen fotoğrafları, İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ercan Özcan’a gönderdi.

Özcan, incelemesinin ardından kabartmanın 70 milyon yıllık Gastropod (karından bacaklılar) alemine ait bir hayvan fosili olduğunu belirtti.

20 santim uzunluğunda kaya parçası üzerinde bulunan fosili inceleyen Müze Müdürü Mehmet Alkan, "Bunlar sığ olmayan denizel alanda, göllerde ve karalarda bulunmaktadır. Burada da bir kaya üzerine sabitleşmiş şekilde, ortaya çıkıyor. Bu fosil kayaçların yaşlarını tespit etmekte de kullanılan bir fosildir. Yaklaşık 70 milyon yıllık olan bir fosil kaya üzerinde karşımıza çıkmaktadır. İncelediğimizde şaşırdım" dedi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58