Afganistan'ın adı değişiyor. Taliban duyurdu

Afganistan'ın adı değişiyor. Taliban duyurdu

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban, ülkenin adının “Afganistan İslami Emirliği” olarak değiştirileceğini duyurdu.

Taliban'ın ele geçirdiği Afganistan'ın adı değişiyor

Afganistan''da, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak ilerleyişini sürdüren Taliban, ülke kontrolünü eline geçirdi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Pazar gecesi, Taliban’ın Kabil’e girmesiyle birlikte ülkeden kaçmasının ardından Taliban güçleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi ve resmi açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada Afganistan’ın adının değiştirileceği ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yeni ismin “Afganistan İslami Emirliği” olarak duyurulacağı belirtildi.

Taliban, Sözcüsü Muhammed Naim, “Bugün Afgan halkı ve mücahitler için harika bir gün. 20 yıldır feda ettiğimiz şeylerin meyvesini almaya başladık” açıklamasını yaptı.

Naim, “Allah’a şükürler olsun, ülkede savaş bitti” diyerek sözlerini sürdürdü. Taliban’ın ülkede kontrolü ele alması bir haftadan biraz daha uzun sürerken, ABD’nin yıllarca eğittiği ve milyarlarca silah yaptığı Afganistan ordusunun karşılık vermeden ülkeyi teslim etmesi uluslararası kamuoyunda büyük tepki topladı.

AFGANİSTAN’IN ADI DEĞİŞİYOR

Taliban sözcüsü yeni bir Afganistan rejiminin kurulacağını ve Taliban’ın izole bir şekilde yaşamayacağını söyleyerek, “barışçıl uluslararası ilişkiler” istediğini dile getirdi.

Yapılan açıklamada Afganistan’ın adının değiştirileceği ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yeni ismin “Afganistan İslami Emirliği” olarak duyurulacağı belirtildi.

Taliban’ın Kabil’e girmesiyle birlikte binlerce insan havalimanına akın etti. Havalimanında arbede yaşandı.

Afganistan’ın Kabil’e girmesiyle birlikte başkentte kaos ve panik başladı. Ülkeden kaçmak isteyen binlerce Afgan havalimanına akın etti. Havalimanı içinde kargaşa yaşandı.

Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer panik halinde havalimanında uçak arayan Afganların, askeri uçaklara binmesini güçlükle engelleyebildiklerini açıkladı. İsmini açıklamayan yetkili, havalimanında Afganları durdurmak için ateş açmak zorunda kaldıklarını duyurdu.

İlgili Haberler