Ahmet Ercan Marmara depremi için tarih verdi

Ahmet Ercan Marmara depremi için tarih verdi
Ahmet Ercan, Adıyaman'ın Çüngüş ilçesi ile Diyarbakır'ın Lice ve Gerger ilçelerine dikkat çekti, Marmara depremi için geç bir tarih verdi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve tüm Türkiye''yi yasa boğan depremin ardından tv100 deprem özel yayınına konuk olan Yüksek Jeofizik Mühendisi Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dikkat çeken uyarılarda bulundu.

Yaşanan depremin Türkiye''nin bugüne kadarki en büyük depremi olduğunu kaydeden Ercan, "Danışma kurulu olarak tartıştığımız zaman depremin büyüklüğü 7,9. Bunun böyle olabileceği daha ilk günden belliydi." dedi.

"BU OLAĞANÜSTÜ ŞAŞIRTICI VE DEHŞET BİR OLAYDI"
Ercan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:


- "Sonuçta biz bu depremi yorumlamaya çalışırken ilk deprem 35 kilometre ileride 7,6’lık deprem daha oldu. Bu olağanüstü şaşırtıcı ve dehşet bir olaydı. Bu depremin büyüklüğü 5 kilometre derinde Kahramanmaraş Pazarcık’ın altında 1 megatonluk nükleer bombayı koyacaksınız ve onu patlatacaksınız."

- "Kırılması için geçen süre 80 saniye. Ne olup bittiyse 80 saniyede bitiyor. İlk depremin savurması 52 saniye. İkinci deprem de 47 saniye savuruyor. İlk depremde yıkılmayan yapılar ikinci depremde yıkılıyor."

"LİCE BÜYÜK DEPREMLER ÜRETEBİLİR"
- "Adıyaman’ın Arap Kalkanı’ndan çekinmeye başladım. Oradan Çüngüş’e, Gerger’e doğru gidiş başladı. Eğer o gidiş sürerse oralarda bir şeyler yapabilir. Diyarbakır’ın kuzeyinde gerginlik boşalmaları var."

- "Lice büyük depremler üretebilir. 7,9 büyüklüğünde deprem olmuş, bunun 1 tane artçısı var o da 6,6. Bu olamaz. Şu ana kadar 15-25-30 tane biz 6’dan daha büyük deprem olması bekleniyordu."

"TÜRKİYE''DEKİ YAPILARIN YÜZDE 65''İNDE DONATI PASLANMASI VAR"
- "Yapıların yüzde 20’si yerden gelen sorunlardan dolayı yıkılır, yüzde 80’i ise yapısal sorunlardan yıkılır. "

- "Statik sorunlardan, malzemelerden, yapı gereçlerinden, yapı yaşından, betondan, donatıların paslanmasından yıkılır. Türkiye’deki yapıların yüzde 65’inde donatı paslanması var."

"YENİ HATAY AMANOS''A KURULMALI"
- "Bütün odaların denetim yetkisi elinden alındı. Jeofizik mühendislerinin, makine mühendislerinin denetim yetkisi elinden aldı. Bunu yapı denetim kuruluşlarına verdiler ama yapı denetim kuruluşlarını denetleyen başka bir kuruluş gerekir. Yapı denetim kuruluşları yer inceleme çalışmalarını denetlemiyor."

- "Yeni Hatay’ın Amanos Dağları’na kurulması gerekiyor. Adapazarı ve Düzce’de aynı olaylar oldu, biz önerdik dağların eteklerine yaptılar. Yardım istedikleri takdirde biz her şehir için bilgi verebiliriz."

"MARMARA DEPREMİNİN 2150 YILINA KADAR GECİKME OLASILIĞI VAR"
- "Marmara’da deprem için çok çok erken. Marmara şu anda çok yorgun bir boksör gibi. Çok dinlenip gücünü yeniden toplaması için gereken zaman en azından 2045’e kadar. Gücünü toplama olayı 2075 hatta 2150 yılına kadar gecikme olasılığı var."

İlgili Haberler