AKP'li Çalık: Bahçeli destek verecek

AKP'li Çalık: Bahçeli destek verecek
AKP Genel Başkan Yardımcısı Çalık, Başkanlık sistemiyle ilgili açıklamada bulundu. MHP'nin de desteğiyle Başkanlık sisteminin Meclis'ten geçeceğini vurgulayan Çalık, "Bahçeli’nin sözü muteberdir. Bazı genel başkanlar gibi kıvırdığını düşünmüyoruz" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarını önemsediklerini belirterek, “Bizim için Devlet Bahçeli’nin sözü muteberdir. Bahçeli bazı genel başkanlar gibi kıvırmaz” dedi.

Çalık, AKP Malatya il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, başkanlık sistemi ile ilgili konuştu. Türkiye’de yeni bir Anayasaya ihtiyaç bulunduğunu söyleyen Öznur Çalık, 1982 Anayasası’nın ise bir darbe anayasası olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

BAHÇELİ DESTEK VERECEK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarını önemsediklerini söyleyen Çalık, "Şu an sistemimize parlamenter sistem asla diyemeyiz. Bu vesileyle bu sistemin adının yeniden konulması gerekir. Bu konuda sayın Devlet Bahçeli de ’Anayasa değişikliğini ve sistem değişikliğinizi Meclis’e getirin ve Meclis’in millete götürülecek desteğini size vereceğiz.’ diyor. Bu konuda diğer siyasi partiler de aynı tavırda olmalı. Biz çok net olarak şunu söylüyoruz; Meclis’ten milletimize götürmek için 330 oyu alsak da, referandum ihtiyacı olmadan 367 milletvekili kabulüyle Meclis’ten geçirsek de her halükarda milletimize Meclisimizin kararını götürmek üzere kamuoyuna, milletimize söz veriyoruz. Çünkü bizim 15 yıllık iktidarımızın yol haritasını milletimiz belirledi. 15 Temmuz gibi çok önemli ve tarihi bir kırılma noktası yaşadık. Bir Kurtuluş savaşı verdik ve bu ikinci Kurtuluş savaşında 15 Temmuzdaki Kurtuluş savaşı 16 Temmuz’dan itibaren yeni bir kuruluş sürecine evrildi. İşte bu yeni kuruluş sürecinde hükümet sistemini değiştirmemiz ve Allah nasip ederse yeni bir anayasayla Başkanlık sistemine dönüşmemiz gerekmekte. AK Parti grubu olarak, Genel merkezimizin yetkili organları da dahil olmak üzme hepimizin bu konudaki kanaatlerinin milletimizle beraber olduğunu çok net ifade etmek istiyorum. AK Parti teşkilatları tüm Türkiye’nin hatta Dünyanın en güçlü teşkilatları. Seçimden bir gün sonra dahi bizim teşkilatlarımız seçime hazırdır. 15 yılda 11 seçim bunun en önemli göstergesidir. Önümüzde bir referandum var inanıyorum ki bu referandum için hazır ve sandıkları beklemek üzere yürekleriyle hazırız diyorlar” şeklinde konuştu.

"DEVLET BAHÇELİ'NİN SÖZÜNÜ MUTEBER BULUYORUZ"

Çalık, bir gazetecinin, MHP’de muhaliflerin yapmış oldukları basın açıklamasında başkanlık sistemine destek vermeyeceklerini ve 330 ile 367 arasında bir sayının çıkmaması için elinden geleni yapacakları şeklindeki söylemlerini hatırlatması üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Milliyetçi Hareket Partisinin içerisinde sistem değişikliği ya da yeni anayasa ile ilgili meclise geldiğinde oyunun renginin ret olacağını ifade eden MHP’li milletvekilleri var. Onunla ilgili olarak önceki açıklamalarına istianen kendi içlerindeki problemdir. Biz bir siyasi partinin genel başkanı milli ve yerli duruşuyla herkesin takdirini toplamış Devlet Bahçeli’nin sözünü muteber buluyoruz. Geçmiş dönemlerde hangi sözü söylediyse yerinde durduğunu biliyoruz. Bazı genel başkanlar gibi kıvırdığını düşünmüyoruz. Devlet Bahçeli’nin sözü muteberdir. Milliyetçi Hareket Partisinin içerisinde birkaç tane farklı fikirde milletvekili olabilir. Onlar kendi içlerinde kendi iç disiplinlerini çalıştırırlar.”

  • Yorumlar 20
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.