Almanya’daki Erdoğan heykeli kaldırıldı

Almanya’daki Erdoğan heykeli kaldırıldı
Almanya’da bir festival kapsamında dikilen 4 metrelik Erdoğan heykeli dün gece kaldırıldı. Heykelin güvenlik gerekçesi ile kaldırıldığı belirtildi.

Wiesbaden Bienali kapsamındaki Erdoğan heykelinin, büyük tartışma yaratması, hem yandaşlar hem de karşıtlarını bölgeye toplaması ve saldırıya uğraması sonrası güvenlik riski oluşturduğuna karar verildi. Pazartesi gecesi Alman Birliği Meydanı'na dikilen 4 metrelik altından heykel salı gecesi taşındı.

Almanya'da 'sanat' için dikilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan heykeli büyük gürültü koparması üzerine yaklaşık 24 saat sonra kaldırıldı.

"Festival sırasında insan benzeri heykel dikilmesine izin verildiğini ancak Erdoğan heykeli dikileceğinin bilinmediğini" duyuran Wiesbaden Belediyesi, Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:

"Büyükşehir Belediye Başkanı Sven Gerich ve Zabıta Müdürü Oliver Franz eyalet polis teşkilatıyla birlikte güvenliği daha fazla garanti edilemeyeceği için heykelin kaldırılmasını kararlaştırdı. Bu karar Belediye Meclisi görüşmelerinde varılan sonuçla örtüşmektedir.''

​Polis, salı akşamı Erdoğan taraftarları ile karşıtlarının heykelin çevresinde tartıştıklarını, tartışmaların olaysız kapandığını açıkladı. Gazeteler ise Zabıta Müdürü Franz'ın "Sözlü atışmalar zamanla itiş kakışa dönüştü ve bıçaklı kişiler de görüldü" sözlerine yer verdi.

Pazartesi dikilen 4 metre yüksekliğinde ve altın rengindeki Erdoğan heykeli salı gece yarısı itfaiyeye ait bir vinçle sökülerek meydandan uzaklaştırıldı.

Bölge polisi yaptığı açıklamada "Heykel vinç yardımıyla kamyona yüklendi. Heykel itfaiye tarafından nakledilecek. Kaldırma faaliyeti bizim açımızdan olaysız geçti.'' İfadelerine yer verdi.

​Kent yönetiminin bir sözcüsü, heykele şaşırdığını söyleyen pek çok kişi tarafından telefonla arandıklarını ve bu aksiyonun sanat festivali çerçevesinde düzenlendiğini herkesin bilmediğini belirtti.

İlgili Haberler
Almanya'da Erdoğan heykeli!
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş