Alpay’dan olay Zeki Müren açıklaması

Alpay’dan olay Zeki Müren açıklaması
Şarkıcı Alpay Nazikioğlu, Özdemir Erdoğan’ın Zeki Müren’e yönelik “Kötü örnek oluyor” açıklamalarına destek verdi. Alpay, Müren’in abartılı üslubu ve Türkçesiyle Türk Sanat Müziğini katlettiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşlinden geçtiğimiz günlerde ödül alan Özdemir Erdoğan, Zeki Müren’i hedef alan açıklamalarıyla tepkileri üzerine çekmişti.

85 yaşındaki şarkıcı Alpay Nazikioğlu’ndan Erdoğan’a destek geldi. Özdemir Erdoğan’ın "Zeki Müren gençlere kötü örnek oluyor" sözlerini "Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçe’siyle Türk Sanat Müziği’ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye’de kötü örnek olmuştur." sözleriyle destekleyen Alpay, "On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem." ifadelerini kullandı.

Sabah gazetesinden Göksan Göktaş’a konuşan Alpay, "Müthiş ağdalı bir üslupla söyledi şarkılarını Zeki Müren. Bana hiçbir duygu vermez çünkü duygusuz söyler, rol yapar. Türkçe de ‘Reca ederim’ diye bir şey var mıdır. ‘Rica ederim’ dersin. Türkçe’yi çok iyi konuştuğu söylenen Zeki Müren bilakis Türkçe’yi de, Türk sanat müziğini de abartılı bir üslup kullanarak bozmuştur." ifadelerini kullandı.

"ESKİ TRT’NİN TÜRKİYE’YE ATTIĞI KAZIK"

"Zeki Müren, her şeyi sansürleyen, müthiş güzel şarkıları bile repertuvarına almayan, son derece tutucu eski TRT’nin Türkiye’ye attığı en büyük kazıktır" diyen Alpay, sözlerine şöyle devam etti:

"Eski TRT’yi düşünün. Küçücük bir kelime yüzünden, bir nota yüzünden bir şarkıyı yayınlamıyor, hatta pek çok şarkıcıyı yasaklıyordu. Ama iş Zeki Müren’e gelince, kısa eteklikle programa çıkardılar. Başka şarkıcılara da kötü örnek oldu bu ağdalı, abartılı tavrı ve sesiyle kötü etkiledi. Zeki Müren kendi kendini ‘Sanat Güneşi’ ilan etmiştir."

"Gazinocular kralı Fahrettin Aslan ve TRT onu bugünlere getirmiştir. Gazinodaki programlarına herkes ‘Acaba bugün ne giyecek, ne hokkabazlık yapacak’ merakıyla giderdi. Etekler, dizinden başlayan apartman topuk ayakkabılar. Bir de Zeki Müren kendi tanıtım metinlerini kendi yazardı. Bir gün Maksim Gazinosu afişine yine kendisi ‘Sanat Güneşi Zeki Müren’ yazdırdı. Ve adı öyle kaldı. Yani kendi kendini ‘Sanat Güneşi’ ilan etti. Bana sorarsanız Türkiye’de TSM’nin Sanat Güneşi Mustafa Sağyaşardır. Müthiş bir ses tevazu sahibi bir insandır. Zeki Müren’inki ise hokkabazlıktır."

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58