Ankara kulislerini karıştıran bomba iddia: MHP istedi, AKP reddetti

Ankara kulislerini karıştıran bomba iddia: MHP istedi, AKP reddetti
HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin milletvekili transferi ile partilerin seçime girmesinin önünün kesilmesine ilişkin yasa teklifine AKP'nin ret yanıt verdiğini yazdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olası bir erken seçim ihtimalinde Ahmet Davutoğlu önderliğindeki Gelecek Partisi ile Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi'nin seçime girebilmesi için milletvekili transferi konusunda destek verebileceklerini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, milletvekili transferi ile partilerin seçime girmesinin önünün kesilmesine ilişkin yasa teklifi çıkarılması gerektiğini beyan etmişti.

Bahçeli'nin bu talebi "Erken seçim mi yapılacak?" sorusunu akıllara getirirken, AKP'li kurmaylar MHP Genel Başkanı'nın bu teklifine olumsuz cevap verdi.

Bugünkü köşe yazısında konuya ilişkin detaylar aktaran HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, şu ifadeleri kullandı:

"AK PARTİ OLARAK BÖYLE BİR HAZIRLIĞIMIZ YOK"

Son günlerde konu yeniden gündeme gelince dikkat ettim AK Parti bu tartışmanın dışında kalmaya özen gösterdi; bir anlamda topa girmedi…

AK Parti yöneticileri de dünkü sohbetlerimiz sırasında konuyu bir başka yöne çekti…

Sonunda Grup Başkanvekili Bülent Turan her zamanki doğrucu, net konuşma üslubuyla aynen şunu söyledi:

“Bizim bu konularda bir hazırlığımız yok…”

Hemen ardından ulaştığım adının yazılmasını istemeyen bir diğer yönetici de benzer ifadeyi kullanıp devam etti:

“Sayın Bahçeli’nin yaklaşımına kişisel olarak katılıyorum ama bunun için yasaya gerek yok. Siyasi ahlak kanunla olmaz. Siyasi ahlak dediğiniz insanın içinde, ruhunda olması gereken bir şeydir. Onu kanunla nasıl düzenleyebilirsiniz ki? Bunun da tartışmadan çıkarılması gerekir. Siyasi Partiler ve Seçim kanunları ile ilgili de geçmişten gelen hazırlıklarımız düşüncelerimiz var; ama şu aşamada söz konusu değil…”

ELİTAŞ OLUMSUZ YANIT VERDİ

Uzun yıllar Grup Baskanvekilliği yapan ve önceki İctüzük değişikliğinin hazırlanmasında en etkin isim olan Sanayi Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş'ı aradım...

Vekil transferini engelleyen bir düzenleme halinde, üzerinde değişiklik yapılması gereken TBMM İçtüzüğü ile ilgili çalışmalarının olup olmadığını sordum.

Elitaş, aynen şunları söyledi:

“TBMM İçtüzüğü’nde tek satır değişikliğe gerek yok; 5 siyasi parti eksiksiz uyacağına, hükümlerine sadık kalacağına söz versin yeter. 1876’dan bugüne kadar uygulanagelmiş İçtüzük zaman içinde yapılan değişikliklerle en iyi haline getirildi. Sorun uygulamada…”

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş