Avustralya Filistin'e yapılan yardımı durdurdu

Avustralya Filistin'e yapılan yardımı durdurdu
Avustralya verilen bağışların 'olası suistimali' endişesiyle Filistin Yönetimi'ne yapılan doğrudan para yardımını durdurdu.

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, ülkesinin 'Filistin'in Islahı ve Kalkınması Programı için Dünya Bankası Çoklu Bağışçı Kredi Fonu'na yaptığı yardımı durdurduğunu duyurdu.

'FİLİSTİN YÖNETİMİ'NİN KENDİ BÜTÇESİNİ KULLANARAK, YARDIMLARI ASLA ONAYLAMAYACAĞIMIZ FAALİYETLERDE KULLANMASI İHTİMALİNDEN ENDİŞELİYİM'

Yardımların suç teşkil eden eylemlere karışan Filisitinlilere gitmemesi konusunda mayıs sonunda Filistin Yönetimi'nden yazılı olarak güvence istediğini belirten Bishop  yaptığı açıklamada " Avustralya'nın bundan önce Dünya Bankası vasıtasıyla yaptığı para yardımının amaçlandığı gibi kullandıldığından eminim. Ancak Filistin Yönetimi'nin kendi bütçesini kullanarak, bu yardımları Avustralya'nın asla desteklemeyeceği faaliyetlerde kullanma ihtimalinden endişeliyim. Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) siyasi nitelikli şiddetten hüküm giyenlere herhangi bir desteği Avustralya'nın değerlerine bir hakarettir ve İsrail-Filistin arasında anlamlı bir barış umuduna zarar verir" ifadelerini kullandı.

Bu kararla birlikte Avustralya'nın kredi fonuna yaptığı 7.4 milyon dolarlık katkı, sağlık hizmeti, gıda, su ve kalacak yer yardımı veren, Birleşmiş Milletler'e bağlı 'Filistin Toprakları için İnsani Fon' programına verilerek dolaylı şekilde ulaştırılacak.

 

 

 

Etiketler: , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş