Günde iki tane yemek erken bunaklığı önlüyor

Günde iki tane yemek erken bunaklığı önlüyor
Az pişmiş yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor. Günde iki yumurta yemek beynin ihtiyacı olan bu kolin maddesini karşılayarak unutkanlık ve erken bunama gibi rahatsızlıkları önlüyor.

Yasemin.com’un haberine göre; İçerdiği yüksek besin değerleri bazı kişilerde ciddi alerjiye neden olmasıyla bilinen ve vücut sağlığında özellikle kemiklerin gelişmesiyle birlikte güçlenmesinde ciddi katkı sağlayan yumurta, ek takviyedeki en sağlıklı besin olmasıyla dikkat çekti.

Son olarak yapılan araştırmada yumurtaya karşı reaksiyon etkisi olmayan kişilere çok ilginç faydalar sağladığı açıklandı. Özellikle haşlanmış yumurtayla ilgili yapılan araştırmalarda uzmanlar yumurtanın tam pişirildiğinde içeriğindeki protein ve kalsiyum değerlerinin yok olduğu tespit edildiği bildirildi.

AZ HAŞLANMIŞ YUMURTANIN FAYDALARI…

- Düzenli spor yapan kişilerin kas yapısını güçlendirir.

- İçerdiği yüksek enerji verici maddeler sayesinde vücudun direncini artırır.

- Yorgunluk ve çabuk acıkma gibi durumları önler.

- Vücuttaki diğer besinlerle gelen bakteri ve virüsleri temizler.

- Güçlü bir demir kaynağıdır. Kansız insanların tüketilmesi tavsiye edilir.

- Az haşlanmıştaki yumurta yağı kötü kolesterolü düşürür.

- Bağışıklığı güçlendirerek kanserojen hücrelerin oluşmasını önler.

- Göz içindeki sarı noktanın hasar almasını önler. Göz içindeki sıvıyı koruyarak katarak oluşumunu engeller.

- Diyet listelerinin olmazsa olmazıdır.

GÜNDE İKİ TANE HAŞLANMIŞ YUMURTA YERSENİZ NE OLUR?

- Sağlıklı bir beyinde yüksek miktarda kolin bulunması gerekir. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bu vitamin etkisi olan madde azalır. Bu da çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. Yumurta bu kolin maddesi bakımından en zengin besinlerden biridir. Günde iki yumurta beynin ihtiyacı olan bu kolin maddesini karşılayarak unutkanlık ve erken bunama gibi rahatsızlıkları önler.

- Gözdeki sarı noktada azalan lutein maddesi net görme kaybına neden olur. Bu eksiklik aynı zamanda beraberinde göz rahatsızlıklarına da zemin hazırlar. Geri dönüşümü zor olan göz hastalıklarını önlemek için uzmanlar havuç gibi besinlerin yanı sıra lutein maddesi bakımından zengin olan yumurtanında tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

- D vitamini eksikliği vücutta tedavisi mümkün olamayan hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar D vitaminini günlük karşılamak için balık tüketimini artırmayı önerir. Bu ek takviyelerle D vitaminin değeri artar. Ancak yapılan son araştırmada günde iki haşlanmış yumurtanında D vitaminini karşıladığı ortaya çıkarılmıştır.

- Karaciğer toksinlenmesi cilde ve saça ciddi hasarlar verir. Bu durumu önlemek için karaciğerin toksinlerden arınması gerekir. Uzmanlar yumurtanın içerdiği fosfolipidler maddeler sayesinde karaciğerin yanı sıra vücuttaki tüm toksinlerin temizleneceğini belirtiyor. Aynı zamanda günde iki yumurtanın cilt dermis tabakasını yenilediğinden yaşlanmayı da geciktirir.

- Kötü kolesterol seviyesi damarlarda yağ birikimini artırarak kalp krizi felç inme ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların yaşanmasını artırır. Bu yağları ve kolesterolü düşüren en etkili madde ise omega-3 yağ asitleridir. Yumurta da yağ asidi bakımından zengin olduğundan günde 2 tane tüketilmesi bu riskleri azaltır.

İlgili Haberler