Lütfi Elvan: Akaryakıt fiyatları Avrupa’da 1 Euro civarında, bizde de 1 Euro civarında

Lütfi Elvan: Akaryakıt fiyatları Avrupa’da 1 Euro civarında, bizde de 1 Euro civarında

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili "Akaryakıt fiyatları Avrupa’da bir Euro civarında, bizde de bir Euro civarında. Şu anda akaryakıt fiyatları bir doların altında" ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2020 kesin hesabı ve 2022 bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerine yanıt verdi.

''SORUNLARIMIZ YOK DEĞİL''

Bakan Elvan konuşmasının başında, “Ekonomik sorunlara değinildi. Elbette sorunlarımız yok değil. Bunları inkar eden yaklaşımda da değiliz. Belki 29 buhranından sonra dünya en büyük şokla karşı karşıya. Bizim şok senaryolarımızda bile yer almayacak gerçeklerle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek isterim. Sadece Türkiye değil dünya zor bir süreçten geçiyor” dedi.

''YAPISAL CARİ AÇIĞIN AZALTILMASI HÜKÜMETİN GÖREVİ''

Cari açığın beklentileri de aşmasına yönelik sorular karşısında Elvan, şunları söyledi:

“Yapısal bir problemimiz var. Yapısal cari açığın azaltılması konusunda da bu görev hükümetin görevidir. Dolayısıyla para politikasında uygulanacak araçlar bellidir ve bu araçları da Merkez Bankası uygular. Bizim temel yaklaşımımız orta ve uzun vadede bu yapısal cari açık problemini çözmek. İnanın tüm çalışmalarımız bu yönde. Bizim özellikle özel sektörümüz bu yeteneğe sahipler. Yatırımları gerçekleştireceğiz. Yapısal cari açık problemini kökünden çözecek adımları atıyoruz.”

''BORÇLANMA MİKTARI YÜKSEK''

Lütfi Elvan, dış borçlanma rakamı başta olmak üzere bütçeye gelen eleştirilere ise şu yanıtı verdi:

“Ocak ayı başında Strateji Bütçe Başkanlığı’mız ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’mız, bir araya gelerek çalıştık. Kalem kalem günlerce sabahlara kadar çalıştık. 619 milyar TL’lik bir borçlanmayı açıkladık. 619 milyar liranın üzerinde bir borçlanmayla karşı karşıya kalacağımız ortaya çıktı. ‘Biz ne tür tedbirler alırız’ diye çalışmaya başladık...

Bizim toplam borcumuzun yarıdan fazlası yabancı para. Onların aldığı riski alamayız. Ben kontrollü gitmek zorundayım. ABD rezerv para kullanıyor, kendi parasını kullanıyor. Ben kontrolsüz bir şekilde gitmem halinde bir sonraki yıllara ciddi problemlerle girme riskiyle karşı karşıyayım.”

''HİSSEDİLEN ENFLASYON İLE GERÇEKLEŞEN ARASINDA FARK OLABİLİR''

Bakan Elvan özetle şu değerlendirmeleri yaptı:

“TÜİK, uygulamış olduğu veya uygulayacağı her türlü hesaplama yöntemini Eurostat ile istişare eden bir kurum. Elbette bazı eleştiriler olabilir, saygı gösteriyoruz ama zannedersem 50-60 bin veri üzerinden TÜFE hesabı yapılıyor… ‘Hissedilen enflasyon, gerçek enflasyon.’ Elbette hissedilen ve gerçekleşen arasında bir fark söz konusu olabilir.

AKARYAKIT FİYATLARI

Aslında akaryakıt fiyatları Avrupa’da 1 Euro ise Türkiye’de de 1 Euro idi. Akaryakıt fiyatları 1 Euro’nun altında. Bugüne kadar biz 64 milyar liralık alacağımız vergiyi almadık, almamız gerekirken. Çünkü vatandaşın üzerine yük olsun istemedik. Şu an artık eşel mobil devreden çıktı.

Doğalgazda ciddi bir desteğimiz var. Özellikle vatandaşlarımızın doğalgaz konusunda sıkıntı çekmemesi adına aşağı yukarı 100 liraya mal olan doğalgazı kabaca 25 liraya veriyoruz şu anda.

''VERGİ CENNETİ DEDİĞİNİZ ÜLKELERDEN HER TÜRK VATANDAŞININ BİLGİLERİNİ ALIYORUZ''

2006 yılında bir yasa çıkmış. 2006-2007 itibariyle OECD ve G20 nezdinde vergi cenneti probleminin bir ulusun tek başına çözemeyeceğini uluslararası düzenleme yapılması konusunda hemfikir oldular. Bu çalışmaların tamamına Türkiye de katılıyor. Vergi konularında idari yardımlaşma sözleşmesi imzalıyor. Şu anda vergi cenneti dediğiniz ülkelerden her Türk vatandaşının bilgilerini alıyoruz. Bu Meclis onayıyla çıkan yasa ile biz de bilgileri veriyoruz ama o ülkelerden bilgileri alıyoruz. En ufak kuşku içinde olmayın.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020 kesin hesabı ve 2022 bütçesi Komisyon''da kabul edildi.

(ANKA)

İlgili Haberler