Baro'dan anayasa değişikliği taslağı

Baro'dan anayasa değişikliği taslağı
Türkiye Barolar Birliği'nin 34. Olağan Genel Kurulu, dün Ankara'da toplandı. Birlik merkezindeki toplantıda ilk olarak Genel Kurul Başkanlık Divanı oluşturuldu.

Başkan Metin Feyzioğlu ve bazı baro başkanlarının imzasını taşıyan tek önergenin kabul edilmesinin ardından Genel Kurul Başkanlık Divanı İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ile Düzce Barosu Başkanı Azade Ay'dan oluştu. Feyzioğlu, Genel Kurul'un açılışında yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk'ten devraldıkları bir davaları olduğunu, hukukun üstünlüğü olmadığında demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyledi. Yargı bağımsız, tarafsız, etkin ve hesap verebilir olmadığında hukukun üstünlüğünden söz edilemeyeceğini belirten Feyzioğlu, hakim ve savcıyı, idarenin bürokratı olmaktan çıkarıp gerçekten hakim ve savcı yapan unsurun, etkin ve bağımsız savunmanın oluşturduğunu kaydetti. "Türkiye Barolar Birliği'nin asli görevi hukukun üstünlüğünü korumak, insan hakları ihlalleriyle mücadele etmektir" diyen Feyzioğlu şöyle konuştu:

-- Yargının siyasallaştığı, hakimin iktidardan emir almaya başladığı bir yerde avukatın bilgisinin, dosyaya hizmetinin zerre kadar değeri olmaz.

"Keyfiliğin hüküm sürdüğü bir ülkede avukatın alın terinin de değeri olmaz. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını yok etmeyi hedefleyen girişimlere karşı yürüttüğümüz mücadeleyi siyasi bir mücadele, siyasi parti mücadelesi olarak nitelendirenleri millete ve meslektaşlarımıza havale ediyorum. Yargının siyasallaştığı bir yerde, hakimin iktidardan emir almaya başladığı bir yerde avukatın bilgisinin, dosyaya hizmetinin, işinin peşini bırakmamasının zerre kadar değeri olmaz. Biz avukat olarak yaşadık. Hedefimiz, namusumuzla, şerefimizle, alın terimizle kazanarak, avukat olarak bu dünyadan iz bırakıp ayrılmaktır. Devletin, hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucaklamasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın sağladığı güveni yaşamayı bekliyoruz."

-- Başkan Feyzioğlu, halkın en az yüzde 50'sinin anayasa değişikliği sürecinin eşit olmayan şartlarda gerçekleştiği görüşünde olduğunu ifade etti.

Anayasa değişikliğinin kabul edildiği halk oylamasına da değinen Metin Feyzioğlu, anayasa paketi içeriğinin Cumhuriyet'in temel ilkelerine zarar verdiğini belirtti. Feyzioğlu, halkın en az yüzde 50'sinin anayasa değişikliği sürecinin eşit olmayan şartlarda gerçekleştiği görüşünde olduğunu ifade etti. Türkiye Barolar Birliği'nin son yönetim kurulu toplantısında, milletin üzerinde uzlaşabileceği, kuvvetler ayrılığını esas alan, milli egemenliği koruyan, vatandaşların hak ve hürriyetlerini güvenceye alan bir anayasa değişikliği taslağının hazırlanması kararı alındığını açıklayan Feyzioğlu, söz konusu taslağın sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin ve vatandaşların
değerlendirilmesine sunulacağını bildirdi. Baro Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşmasının ardından Genel Kurul'un dünkü toplantısı basına kapalı devam etti. Türkiye Barolar Birliği 34. Olağan Genel Kurulu'nun açılışına CHP Grup
Başkanvekili Levent Gök, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, bazı milletvekilleri, baro başkanları ve avukatlar katıldı. Genel Kurul'da yarın Türkiye Barolar Birliği başkanının yanı sıra Yönetim, Disiplin, Denetleme Kurulu üyelerinin seçimi yapılacak.

Etiketler:
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş