Bedri Gencer yaptığı 'Çocuk evliliği' paylaşımını savundu

Bedri Gencer yaptığı 'Çocuk evliliği' paylaşımını savundu
Elazığ'daki depremin ardından yaptığı "Çocuk evliliklerini yasaklayarak Gayretullah'a dokunmayalım, mazallah..." şeklindeki paylaşımla tepki gören Yıldız Teknik Üniversitesi Profesörü Bedri Gencer, kendisini savundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü profesörü Bedri Gencer'in Elazığ depreminin ardından yaptığı paylaşım sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. 

Çocuk yaşta evliliği savunan Gencer, depremin nedeninin erken yaşta evlilik yasaklandığı için gerçekleştiğini savunmuş ve "Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı" ifadelerine yer vermişti. 

Gencer, gelen tepkilerin ardından paylaşımı kaldırmak zorunda kalmıştı.

SKANDALI SAVUNDU

Bedri Gencer, paylaşımıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Çocuk evliliğiyle çıkışıyla ilgili, "Dinen meşru yaşta evlendikleri halde hapse atılan babaların çocuklarının âhının tutacağı uyarısında bulunduk" ifadelerini kullanan Gencer, paylaşımını şu sözlerle savundu:

'HAPSE ATILAN BABALARI SAVUNDUM'

"Millet olarak kalbimizin Elazığ hüznü, duası ve gayreti ile dolu olduğu bu günlerde bu konu hakkında açıklama yapmak zorunda kaldığım için hakkınızı helal ediniz. Aziz milletimizin başı sağ olsun, fedakâr kahramanlarımıza selam olsun. İlim adamının vazifesi, doğrular kadar yanlışları göstermek, haksızlıklara karşı çıkmaktır. Burada sık sık dinen meşrû yaşta evlendikleri halde hapse atılan babaların çocuklarının âhının tutacağı uyarısında bulunuyoruz. Maksadı belli bazı yayın organları tarafından hedef haline getirildiğimiz şekliyle, son mesajımızda eğer milletçe yüreğimizin yandığı Elazığ depremini kasd etseydik 'gayretullaha dokunduk' şeklinde bir ifade kullanırdık, 'gayretullaha dokunmayalım' değil. Buna rağmen haysiyet cellatları, depremle ilgisi olmadığı için, çarpıtılmaması amacı ile mesajı kaldırdığımız halde mesajımızı depremle ilişkilendirerek, şahsımı hedef haline getirdiler, getirmeye devam ediyorlar. Aziz milletimizin firaseti, elbette hakikatin tanığıdır. Bir kez daha tüm kayıplarımız için rahmet diliyor, kamuoyuna saygılar sunuyorum."

İlgili Haberler
Bedri Gencer'den skandal deprem çıkışı: "Çocuk evlilikleri yasaklandı..."
  • Yorumlar 105
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş