Bilim Kurulu üyesi Ceyhan açıkladı: Türkiye'de ligler ne zaman başlamalı?

Bilim Kurulu üyesi Ceyhan açıkladı: Türkiye'de ligler ne zaman başlamalı?
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayısının 10'lu rakamlara düşmediği sürece liglerin başlatılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de 12 Haziran'da başlatılması planlanan futbol liglerinde korona virüs tehlikesi hakkında değerlendirmede bulundu. Sabah gazetesine konuşan Ceyhan, liglerin başlatılma tarihine ilişkin de önemli açıklamalar gerçekleştirdi. 

SOYUNMA ODASI FAKTÖRÜ 

Saha içinin yanı sıra soyunma odalarının da risk alanları olduğunu belirten Ceyhan, "Saha içerisindeki mücadele dahilinde risk ne kadar? Maçlar başlayınca bizi neler bekliyor?"Böyle bir ortamda futbol oynamaktan çok sağlık ön planda... Temas oyunu olmasından daha riskli olan faktörler var; ortak kullanım alanları. Takımların kamp esnasında birlikte hareket etmelerinin yanı sıra soyunma odası faktörü de büyük risk taşıyor" dedi. 

"1 DAKİKADAN FAZLA KONUŞMAKLA DA BULAŞIR" 

Hastalığın bulaşma şekline dikkat çeken Ceyhan, "Solunum ile bulaşan bir hastalık ile mücadele ediyoruz... Bu durumda iki kişi ya da daha fazla kişinin 1 dakikadan fazla bir sohbet yapması demek hastalığın yayılmasına ortam hazırlamak anlamına geliyor. Risk sahada daha az. Çünkü anlık pozisyonlardan oluşan bir oyun bu. Daha fazla süre temas gerçekleşirse risk de aynı oranda artıyor. Dikkat çekilmesi gereken nokta saha değil ortak alanlar" diye konuştu. 

LİGLER NE ZAMAN BAŞLAMALI? 

Ligler ne zaman başlatılmalı şeklindeki soruya da yanıt veren Ceyhan, şöyle konuştu:

"TFF tarafından 12 Haziran'da liglerin başlamasına karar verildi. Sizce alınan karar doğru mu? Türkiye'de ligler ne zaman başlamalı?"Vaka sayısının 10'lu rakamlara inmeden böyle bir karar alınmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Çok dikkat etmemiz gereken bir süreçten geçiyoruz." 

Size bir örnek vereyim... Lig başladı, lider takım oyuncusunda pozitif vaka tespit edildi diyelim. Bu durumda takımın en az 2 hafta karantinaya alınması lazım. Peki, o zaman ne olacak? Bakın Japonya, önümüzdeki yıla ertelediği olimpiyatlar için bile endişeli. Korkuyorlar... Ama baktığımızda Türkiye'de maçların başlaması kararı verildi."

TFF içerisinde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ya da salgın hastalıkları ile uzmanlaşmış biri yok. Genelde ortopedi uzmanları var ve bu alan dışı konuyla ilgili olarak alınan karar doğru değil." 

"Pandemi Danışma Kurulu kurulması gerekiyor. Tüm bu önlemler alınmazsa daha kötü senaryolarla karşılaşabiliriz."

 

 

 

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58