Bursa halkı yeşil parkları geri istiyor

Bursa halkı yeşil parkları geri istiyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Karacabey’in şehir planında yeşil alan ve park-bahçe olarak yer alan bölgeyi, rekreasyon alanına dönüştürüp kültür merkezi inşaatına başlamasına bölge sakinleri tepki gösterdi.

Yerel seçimler öncesi, Bursa Karacabey’de, şehir planında yeşil alan görünmesine karşın imara açılan parklar vatandaşların tepkisine neden oldu. DOĞADER Karacabey Temsilciliği; Canbalı Mahallesi’ndeki parkın içinde yeşil alanların imara açılmasını protesto etti. Basın açıklamasına CHP Karacabey İlçe Başkanı Süleyman Tuğ, CHP Karacabey İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuray Ayhan, CHP Karacabey İlçe Gençlik Kolları Başkanı İlke Acar, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Sercan Çelik de katıldı.

“PARKIN İMARA AÇILMASINI KABUL ETMİYORUZ”

İnşaat önünde yapılan basın açıklamasında konuşan DOĞADER Başkanı Caner Gökbayrak, “Kentlerde beton duvarlar arasına hapsolmaktan bizleri kurtaran parklar, kentin gürültüsünden, tozundan uzaklaşıp dinlendiğimiz huzur bulduğumuz mekânlardır. Birçoğumuz parklara, stresten kurtulup kuş cıvıltıları arasında rahatlamak için gideriz. Bu anlamda parklar kentin yükünden hızla uzaklaşabildiğimiz kaçış alanımızdır.” diyerek parkların imara açılmasına karşı çıktı.

“KİŞİ BAŞINA 6 METREKARE YEŞİL ALAN DÜŞÜYOR”

“Türkiye’de parklar, belediyeler tarafından hep başka amaçlar için işgal edilen alanlar olmuştur. Yabancı ülkelerdeki parklarda bir tek kafeterya bile bulunmazken, Türkiye’de, kapladığı alanı sürekli büyüterek düğün salonuna dönüştürülen çay bahçeleri, spor alanları, ticari işletmelerin bulunduğu parklarımız çoğunluktadır.” diyen Gökbayrak, yasal olarak kent yerleşim alanlarında planlama yapılırken kişi başı 10 metrekare yeşil alan bırakılması gerekirken Karacabey’de 2011 yılı verilerine göre bu rakamın 6.1 metrekare olduğuna dikkat çekti.

“HATALARINI DÜZELTİP PARKLARIMIZI VERSİNLER”

“Yerel seçimler öncesi belediye yönetimine yeniden aday olan Belediye Başkanları Ali Özkan ve Alinur Aktaş yaptıkları bu kent suçunun halka hesabını vermelidir. Seçimlerde, Bursa Büyükşehir ve Karacabey Belediye Başkanlığı için yarışan diğer belediye başkan adayları da bu elimizden alınıp betonlaştırılmak istenen parklarımıza karşı yapılan hatayı düzeltip parkımızı bizlere nasıl geri kazandıracakları konusunda halka açıklama yapmalıdır” diyen Gökbayrak, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“REKREASYON ALANI YAPILIP BETONLAŞMANIN ÖNÜNÜ AÇTILAR”

“İki yıl önce 21.03.2017 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinde de kabul edilerek yürürlüğe giren bir plan değişikliğine ulaştık. Bu plan değişikliğine göre; Canbalı Mahallesi’ndeki yaklaşık 200 bin metrekare alana sahip Atatürk Kültür Parkı, Saadet Mahallesinde “7 bin 200 metrekare alana sahip Atatürk Parkı ve Garipçe Mahallesinde yaklaşık 7 bin 600 metrekare alana sahip Gençlik Parkı’nın ‘Park Alanı’ niteliğinden çıkarılarak ‘Rekreasyon Alanı’ ilan edildiğini öğrendik. Park Alanı içine betonlaşma yasal mevzuatta göre çeşitli zorluklar varken, Rekreasyon Alanı’nda bu yoktur. Rekreasyon alanında Belediyelerin istediği gibi istediği çeşitli binalar yapılmasına ve hatta ticari amaçlar için kullanılmasına izin verilebilmektedir.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş