Cep telefonuna birer birer mesajlar atılmaya başladı

Cep telefonuna birer birer mesajlar atılmaya başladı
Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıklamasının ardından bankalar da müşterilerine mesaj göndererek faiz oranlarında artışa gittiğini duyurdu. Merkez Bankası faiz kararından hemen sonra bankaların aylık akdi ve gecikme faiz oranlarındaki yaptığı artış dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın bugün gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamaya göre politika faizi 500 baz puan artışla yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseldi. Karardan saatler sonra bazı bankalar müşterilerine SMS yoluyla mesaj göndererek bankalarındaki aylık akdi, aylık temerrüt ve gecikme faiz oranlarının artarak güncelleneceğini belirtti.

Söz konusu bazı SMS’ler ise şöyle:

“Vakıfbank mesajı Bilgilendirme: Değerli müşterimiz, 25.11.2023 itibarıyla Ek Hesap aylık akdi faiz oranı %4,42, gecikme faiz oranı %4,72 olarak uygulanacaktır.”

f010650f-6e3f-42be-8ca0-fab9be1093d8.jpg

“Esnek Hesabınızla İlgili Faiz Değişikliği Bildirimi. Değerli Müşterimiz, 25 Kasım 2023 itibarıyla Esnek Hesap aylık akdi faiz oranı %4,42; aylık gecikme faiz oranı ve aylık temerrüt faiz oranı ise %4,72 olarak güncellenecektir”

c3594b61-8866-42f2-a591-1216e729661d.jpg

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 30’dan yüzde 35 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon yılın üçüncü çeyreğinde öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişi önemli ölçüde tamamlanmıştır. Yurt içi talepteki güçlü seyir, hizmet fiyatlarındaki katılık ve enflasyon beklentilerindeki bozulma ise enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceği öngörülürken, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleneceği de değerlendirilmiştir. Öte yandan, jeopolitik gelişmeler, enflasyon görünümünde petrol fiyatları kaynaklı risk oluşturmaktadır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki dengeli seyir, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak ilerlemektedir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizması güçlendirilmeye devam edilecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

İlgili Haberler