CHP olağanüstü toplantıya böyle çağırdı: "Uyarılar dikkate alınmadı"

CHP olağanüstü toplantıya böyle çağırdı: "Uyarılar dikkate alınmadı"
CHP, TBMM Genel Kurulu’nu yarın olağanüstü toplantıya çağırdı. Yapılan çağrıda "Kayıplarımızın bu kadar artmasında, yürütme organının, farklı siyasi partiler ve uzmanlardan gelen yorumları dikkate almaması rol oynadı" denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri, İdlib’den gelen 33 askerin şehit düştüğü haberleri üzerine TBMM Genel Kurulu’nu yarın olağanüstü toplantıya çağırdı.

Olağanüstü çağrı gerekçesinde, "TBMM hiçbir şekilde bilgilendirilmemiştir. Yürütme organı kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapmadığı gibi Anayasanın 104 ve 117. maddelerinin gereğini de yerine getirmemiştir. Yaşananlar Suriye’deki askerlerimizin can güvenliğinin sağlanması noktasında alınması gereken önlemlerin mutlaka TBMM’de ele alınmasını gerekli kılmaktadır” denildi.

YAPILAN UYARILAR DİKKATE ALINMADI

CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzalı genel görüşme önergesinde ise, Kılıçdaroğlu’nun 4 Şubat günü İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin 5 maddelik çağrı yaptığı anımsatılarak, şöyle denildi:

“Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye rejimi unsurlarının geri çekilmesi için şubat ayı sonuna kadar çağrıda bulunmuş, aksi takdirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gereğini yerine getireceği açıklaması yapmıştır. Ancak, şubat ayı içinde bölgedeki askerlerimize, çeşitli saldırılar gerçekleştirilmiş, son olarak 27 Şubat akşamı meydana gelen saldırıda 33 askerimizin şehit düştüğü haberi, ülkede büyük bir acıya neden olmuştur. Bu saldırıyla birlikte, şubat ayı içinde İdlib bölgesinde 51 askerimiz şehit edilmiştir. Son saldırının, AKP Genel Başkanı’nın ‘İdlib’de gelişmeler lehe döndü. Onun yanında rejim güçlerinin kaybı çok büyük’ ifadelerinin hemen akabinde gerçekleşmiş olması, yürütme organının bölgedeki hakimiyeti sağlayamadığını ve bu kentteki askerlerimizin can güvenliğinin tehlikede olduğunu göstermektedir. Kayıplarımızın bu kadar artmasında, yürütme organının, farklı siyasi partiler ve uzmanlardan gelen yorumları dikkate almaması rol oynamış, bu gelişmeler neticesinde Türkiye’nin dış politikası Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında sürekli savrulmuştur. Sahadaki gelişmelerin hızı, İdlib'deki askerlerimizin can güvenlikleri meselesinin aciliyeti ve yukarıda belirtilen diğer konularla ilgili olarak uluslararası hukuka uygun şekilde acil tedbir alma zorunluluğu TBMM'nin olaya süratle dahlini gerekli kılmaktadır.  Bu nedenlerle son gelişmelere ilişkin olarak TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerin görüşlerinin de alınarak, yürütmenin attığı adımlar ile Suriye’deki askerlerimizin can güvenliklerinin sağlanması konusunda ivedilikle alınması gereken önlemlerin görüşülmesi için genel görüşme açılmasını istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

YETKİ SUİSTİMAL EDİLMEMELİDİR

CHP’nin olağanüstü toplantı çağrısını TBMM Başkanlığı’na sunan Grup Başkanvekili Özel, “Acımız çok büyük. Toplantı talep yazımızı teslim ettik. Bu konuda Sayın Genel Başkanımızın Meclis Başkanı’yla yaptığı görüşmede ve benim AKP Grup Başkanı Naci Bostancı ile yaptığımız görüşmede, aldığımız izlenim, talebimizin Meclis Başkanlığı tarafından tarih ve saat belirleme yetkisi kullanılarak önümüzdeki hafta Salı günü bir kapalı oturum yapılması yönünde olduğu izlenimini aldık. Bu kadar hayati, bu kadar can yakıcı bir süreçte, olağanüstü toplantı çağrısını, bu yetkiyi kullananların yetkisini suiistimal ettiği anlamına gelir. Bunu kabul etmemiz doğru değil. Meclisin bir an önce toplanması gerekir” dedi.

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş