CHP'li Ağbaba: "İşten çıkarmalar arttı"

CHP'li Ağbaba: "İşten çıkarmalar arttı"
CHP'li Veli Ağbaba, son günlerde ekonomik krizin etkisiyle toplu işten çıkarmaların arttığını belirterek, “Binlerce kişi işsiz kalırken, Çalışma Bakanlığı’nın vaatleri arasında yer alan ‘istihdam artışı’ boş vaat olmaktan öteye gitmeyecektir” dedi.

Gerçek işsiz sayısının 6 milyona yaklaştığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yetkililerin çok hızlı bir şekilde işsizliğin artışını önleyecek, toplu işten çıkarmaların önüne geçecek politikaları hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Döviz kuruna bağlı yaşanan ekonomik bunalımın bedelinin yine çalışanlar tarafından ödendiğini kaydeden Ağbaba, “Türkiye ekonomik krizlerle karşı karşıya kalmış bir ülke. Ancak, AKP ile birlikte Türkiye ekonomik krizleri aratan ekonomik darbelerle tanıştı.Son günlerde Türkiye’ye güvenin kaybolması,yatırımcıların kaygıları ve döviz piyasasında yaşanılan dalgalanmalar ekonomik durgunluğa, ekonomik durgunluk ta işsizlik ve yoksulluğu artırmaya devam ediyor. Özellikle son 1 aydır bazı bölgelerde toplu olarak işten çıkarmaların yaşandığı kamuoyuna yansıyor.İşten çıkarmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerden gelen haberlere göre bayram sonrası toplu işten çıkarmaların artarak devam edeceği belirtiliyor” dedi.

TÜRKİYE GENELİNDE TOPLU İŞTEN ÇIKARMALAR

Veli Ağbaba, “Tekstil üretiminin yoğun olduğu Gaziantep’te bir çok fabrikada onlarca işçinin ya işten çıkarıldığı yada ücretsiz izin verilerek evlerine gönderildiği bilgisi yer almaktadır. Basında Gaziantep Organize Sanayi bölgesinde yer alan pek çok ünlü firmanın yüzlerce işçisini işten çıkarıldığı belirtilmektedir.İstanbul Ataköy-İkitelli metro hattı şantiyesinde çalışan 700’e yakın işçinin işine aynı anda son verildiği haberleri basına yansımıştır. Bunun yanı sıra İstanbul Silivri’den, Muğla’dan sendikaya üye oldukları gerekçesi işçilerin işten çıkarıldığı bilgileri geliyor.Türkiye’nin dört bir yanında her gün iş yerlerinde irili ufaklı gruplar halinde işten çıkarmalar yaşanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK BEDELİ EMEKÇİLER ÖDÜYOR

Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı 100 günlük çalışma programı arasında istihdamın ve sendika üyeliğinin arttırılmasına yönelik vaatler bulunduğunu hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Son bir aydır ülke genelinde yaşanan işten çıkarmalar ve sendika üyeliğine yönelik iş yerlerinde gerçekleşen baskılar göz önüne alındığında Bakanlığın bu açıklaması boş bir vaat olarak ortada durmaktadır. Ayrıca son TÜİK verileri de yakından incelendiğinde işsizlik rakamları hükümetin açıkladığı gibi tek hanelerde değil aksine çift hanelerde ki yerini korumaktadır. Çalışma Bakanlığının bu kötü gidişe dur diyecek çalışanların haklarını gözetecek bir düzenlemeye gitmedikleri görülüyor. Her ekonomik kriz de olduğu gibi bu kriz sürecinde de yine en büyük bedeli çalışanlar ödeyecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan ekonomik süreci milli bir dava olarak nitelerken, yine milli duruşu sadece bu ülkenin yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayan emekçilerden beklemektedir.”ifadelerini kullandı.

“Son günlerde basına yansıyan toplu işten çıkarmaları araştırmak ve olası işten çıkarmaların önüne geçmek için Çalışma Bakanlığı gerekli çalışmaları bir an evvel yapmalıdırlar” diyen Ağbaba, “Artan hayat pahalılığı göz önüne alınarak işçilerin ücretlerinde düzeltmeye gidilmelidir. Ayrıca TBMM bünyesinde toplu işten çıkarmaların ve olası hak gasplarının önüne geçilmesi için gerekli komisyonların oluşturulması gereklidir. Aksi takdirde zaten bir dilim ekmeğe muhtaç duruma düşmüş olan ülkemizin işçi ve emekçileri için yaşam daha da zor ve katlanılmaz hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.