CHP'li Böke'den, Bahçeli'ye sert çıkış

CHP'li Böke'den, Bahçeli'ye sert çıkış
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Böke, Kılıçdaroğlu'nun Beştepe'deki adli yıl açılış törenine katılmayacak olmasına ilişkin açıklama yaptı. Böke, "Bahçeli isterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Beştepe’deki adli yıl açılış törenine katılmayacak olmasına ilişkin, “Türkiye Cumhuriyeti’ni güçlendirecek olan, Türkiye'de demokrasiyi yeşertecek olan kuvvetler ayrılığıdır. Kuvvetler ayrılığına gölge düşürecek herhangi bir adımın asla parçası olmayacağız” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Kılıçdaroğlu, MYK üyeleriyle yarın Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek olan adli yıl açılışına katılıp katılmama konusunda görüş alışverişinde bulundu. MYK toplantısından Kılıçdaroğlu’nun yarın Beştepe’te yapılacak açılış törenine katılmamasına yönelik karar çıktı.

“Bahçeli isterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir”

1 Eylül'de adli yıl açılışı yapılacağına değinen Böke, “Adli yılın açılışı kaçak saraya taşınıyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Çünkü demokrasilerde yargı asla kabul etmez. Siyasetin gölgesinde yargı olmaz. Yargı bağımsız, herkese eşit mesafede, kimliklere ve farklılıklara kör olmak zorundadır. Kendi yapımı dahi hukuka aykırı olan bir kaçak sarayda yargı yılı açılamaz. Bu açılış asla kabul edilemez. Sayın Bahçeli'nin adli yıl açılış törenlerine dair CHP'ye yönelik çağrılarını ciddiye alıyoruz. Bu nedenle de kendisine yanıt verme ihtiyacı hissediyoruz. 15 Temmuz'da Türkiye'de olağanüstü bir durum yaşandı. Bu olağanüstü durum karşısında CHP bu devletin kurucu partisi olma bilinciyle Türkiye'ye omuz verdi. Oysa bugün anlaşılıyor ki CHP Türkiye'ye omuz verirken, Sayın Bahçeli Erdoğan rejimine omuz vermeyi tercih etmiş. Türkiye'de kuvvetler ayrılığına güçlü bir parlamenter demokrasiye ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu 15 Temmuz'da bizzat hepimiz yaşayarak gördük. Şimdi hepimize düşen en temel görev de saray rejimine omuz vermek değil, yargının bağımsızlığını savunmaktır. Biz CHP olarak bunu yapmaya ısrarla devam edeceğiz. Bahçeli isterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir” açıklamasında bulundu.

“Kuvvetler ayrılığına gölge düşürecek herhangi bir adımın asla parçası olmayacağız”

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Böke, adli yıl açılış töreni için yeniden resmi davet gelip gelmediği sorusuna, “Ben buraya inene kadar yenilenmiş bir resmi davet elimize ulaşmamıştı. Yargı asla siyasetin gölgesini kabul etmez. Türkiye Cumhuriyeti’ni güçlendirecek olan, Türkiye'de demokrasiyi yeşertecek olan kuvvetler ayrılığıdır. Kuvvetler ayrılığına gölge düşürecek herhangi bir adımın asla parçası olmayacağız” cevabını verdi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş