Çin Parlamento heyeti TBMM'de

Çin Parlamento heyeti TBMM'de
Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik skandal uygulamalara imza atan Çin'in Guangdong Eyaleti Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Xu Shaohua ve beraberindeki heyet ile Mecliste bir araya geldi.

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız, görüşmede yaptığı konuşmada, konuk heyet ile Mecliste, gündemdeki konuları görüşmek adına buluşmanın mutluluğunun yaşadığını söyledi.

Komisyon Başkanı Şenel Yediyıldız, dünyada her alanda değişim ve dönüşümün yaşandığı bir süreçten geçilmekte olduğunu belirterek, devletlerarasında sağlanacak yapıcı diyalogun, küresel ölçekte barış ve istikrarın inşa edilmesi yolunda ortak çabaların önem taşıdığını kaydetti.

Türkiye ile Çin'in mesafe olarak birbirlerine uzak olmalarına rağmen her konuda birbirleriyle diyalog ve işbirliğini geliştirmesini gerektiğini vurgulayan Komisyon Başkanı Yediyıldız, "Asya-Pasifik bölgesindeki merkezindeki Çin ile çok boyutlu dış politikamız çerçevesinde ve müşterek çıkarlarımız temelinde ilişkilerimizi geliştirmeye ve çeşitlendirmeyi önem atfediyoruz." diye konuştu.

İki ülke parlamentolar arası ilişkilerinin önemli olduğunu ifade eden Şenel Yediyıldız, "Türkiye-Çin ilişkilerinde parlamentolara arasındaki ilişkileri de önümüzdeki süreçte yönlendirici olma özelliği taşıyacaktır. Bu bağlamda parlamentolarımız ve dostluk gruplarımız arasındaki temaslara ve karşılıklı ziyaretleri önemsiyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin iki ülke menfaatleri doğrultusunda gelişmesinin önemli olduğunu dile getiren Yediyıldız, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin dış ticaretinde Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük ortağı Çin'dir. Bununlar birlikte dış ticaret dengesi bakımından Türkiye'nin aleyhine olan durum yıllardır devam etmektedir. Ticaretimizin dengeli bir noktaya gelmesini ve Çinli şirketlerin Türkiye'nin yabancı girişimcilere sağladığı uygun yatırım ikliminden daha fazla istifade etmelerini arzu ediyoruz. Tarihi İpek Yolu'nun canlanmasını amaçlayan 'Kuşak ve Yol Projesi', Türkiye ile Çin ilişkilerinin gündeminde öne çıkan konularından biridir. "Kuşak ve Yol Projesi" girişiminin sunduğu fırsatlardan müştereken yararlanmak istiyoruz."

Konuk heyet başkanı Shaohua ise TBMM'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerinin önemine vurgu yaptı.

İlgili Haberler
Uygur Türklerinin tarihi böyle yok ediliyor"Kamplarda Çin marşı okutuyorlardı"Kamplardaki Çin zulmünü anlattı: "Söyle Allah'ına..."Çin bayrağı Ankara'nın simgesi Atakule'de
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.