Danıştay'dan bir Atatürk kararı daha!

Danıştay'dan bir Atatürk kararı daha!
Danıştay'dan Andımız'ın tekrar okutulması kararının ardından bir karar daha geldi. Danıştay, 2013 yılından Devlet Nişanı'ndan çıkarılan Atatürk silüetinin geri konulması gerektiğine hükmetti.

6 Kasım 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Devlet Nişanı'ndan, “Kompozisyon yüzü kabartma olup diğer yüzü T.C. Devlet Nişanı yazısı ile değerlendirilir” ifadeleri çıkarılmış, yeni kompozisyonda ön yüzde bulunan Atatürk silüetine de yer verilmemişti.

vw2yljgy.vw1.jpg

İYİ PARTİLİ KONCUK GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Sözcü'de yer alan habere göre, Dönemin Türk Kamu Sen Genel Başkanı İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk bu karara itiraz etti. Dava, 27 Nisan 2016 tarihinde Koncuk'un lehine sonuçlandı.

Başbakanlık temyiz etti, 10 Ekim 2018'de Danıştay Dava Daireler Kurulu kararı onadı.

Dava konusu değişikliğin, “Devlet Nişanı'nda kabartmaya yer verilmemesine” ilişkin kısmı için 10. Daire kararında, Atatürk'ün ölümsüz önder olduğu vurgulandı ve şöyle denildi: “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği'nin 6. maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında Atatürk kabartmasına yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmının iptaline oy çokluğuyla karar verildi.”

İlgili Haberler
Bakanlık Andımız savunmasından Atatürk'ü sildi!İlker Başbuğ’dan Andımız açıklamasıİYİ Partili Koncuk: Andımız geciktirilmeden okutulmalıKoncuk'un Andımız için söylediği sözler tekrar gündeme geldi
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş