'Deneyap Teknoloji Atölyeleri' 18 ilde daha kurulacak

'Deneyap Teknoloji Atölyeleri' 18 ilde daha kurulacak
12 ilde başlatılan ve 1920 öğrencinin eğitim gördüğü "Deneyap Teknoloji Atölyeleri"nin Ağrı, Çanakkale, Rize ve Antalya'nın da aralarında bulunduğu 18 ilde daha kurulması kararlaştırıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geleceğin teknoloji yıldızı olmak isteyen gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Türkiye'nin dört bir yanına yayılıyor.

12 ilde başlatılan ve 1920 öğrencinin eğitim gördüğü atölyelerde yeni bir aşamaya geçilirken, Ağrı'dan Çanakkale'ye, Rize'den Antalya'ya 18 ilde daha Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulması kararı alındı.

"TEKNOLOJİ UZMANI HAVUZUMUZU BÜYÜTECEĞİZ"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Mustafa Varank, göreve geldikleri ilk günden beri önemle üzerinde durdukları konuların başında teknoloji üreten insan kaynağının geliştirilmesinin geldiğini bildirdi. 

Bu konunun Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nin de en önemli başlıklarından birini oluşturduğunu belirten Varank, "Amacımız, Milli Teknoloji Hamlesi'ni hayata geçirecek araştırmacı, yazılımcı, teknoloji uzmanı havuzumuzu hızlı bir şekilde büyütmek. Bu doğrultuda başlattığımız projelerden birisi de Deneyap Türkiye. Cumhurbaşkanımızın, Bakanlığımıza tevdi ettiği 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması görevi doğrultusunda, bu projeyi hayata geçirdik." ifadelerini kullandı.

Deneyap Türkiye olarak adlandırılan uygulamayla ortaokul ve lise seviyesindeki üstün yetenekli öğrencilere, 3 yıllık kapsamlı bir teknoloji eğitimi sundukları bilgisini veren Varank, şu değerlendirmede bulundu:

"Elektronik programlamadan robotik kodlamaya, siber güvenlikten yapay zekaya çeşitli teknoloji başlıklarında atölye eğitimleri ve proje çalışmalarıyla geleceğin teknoloji geliştiren neslini yetiştirmeyi hedefliyoruz. Deneyap Türkiye kapsamında, bu yıl içinde 12 ilimizde eğitimleri başlatmış bulunuyoruz. 80 bin öğrencimizin başvurduğu ilk etapta, Anadolu Üniversitesi iş birliğinde titiz bir değerlendirmeyle yaklaşık 2 bin üstün yetenekli öğrencimiz eğitim almaya başladı."

100 BİN BAŞVURU BEKLENTİSİ

Varank, projenin ikinci etabına geçtiklerine dikkati çekerek, 18 ilde daha "Deneyap Teknoloji Atölyeleri"ni devreye aldıklarını ve bu illerde de iki aşamalı bir seçme sürecinin olacağını bildirdi.

İlk olarak 9 Şubat'ta Atatürk Üniversitesi ile iş birliğinde bir seçme sınavı yapacaklarına işaret eden Varank, "Bu sınava 100 bine yakın öğrencimizin başvurmasını bekliyoruz. Başarılı olan öğrencilerimiz mart ayında ikinci aşama olan uygulama sınavına katılacak. Nihayetinde yaklaşık 3 bin öğrencimiz 3 yıllık bir eğitim programına başlayacak." bilgisini verdi.

ATÖLYELERİN SAYISI 30'A ÇIKIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışması sonucu başlatılan projeyle Türkiye çapında 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması amaçlanıyor.

Bu doğrultuda çalışmalar yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, daha önce 12 ilde kurulan teknoloji atölyelerinin sayısını 30'a çıkarıyor.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş