Devlet Bahçeli'den siyasi ayak çıkışı: Bulamıyorlarsa...

Devlet Bahçeli'den siyasi ayak çıkışı: Bulamıyorlarsa...
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da Kaşıbeyaz Restoran'da düzenlenen yemekte gazetecilerle bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, muhalefete yüklenirken, iktidara da FETÖ'nün siyasi ayağına yönelik çağrıda bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün akşam gazetecilerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Çantasından çıkardığı 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül hükümetlerinin kabinelerinden oluşan belgelerle, FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılmasına yönelik çağrıda bulunan ve "Hangi partide varsa çıkartın" diyen Bahçeli,  "Bulamıyorlarsa bize yetki versinler biz buluruz bunları" dedi. Bahçeli diğer yandan, Kılıçdaroğlu’nun söylemleri üzerinde hazırladığı dosyayı da açıkladı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bahçeli, özetle şunları söyledi:

"BİZE YETKİ VERSİNLER, BİZ BULURUZ BUNLARI"

Araştırma komisyonunda ısrar etmek ve herkesi oraya da davet etmekte eğer kuşku verici davranışlarının üzerini örtme gibi bir çabaları yoksa zaten bir anlamı olmaz. Kalkıp beş partiyi bir araya getirdik Meclis'te, ne yapacağız hepimiz savcılık mı yapacağız? Hakimlik mi yapacağız, kolluk kuvvetlerinin mensupları mı olacağız? Birtakım olayları yakından izleyecek tarzda geçmişte olduğu gibi dinleme falan bu tür işler mi yapacağız? 

15 Temmuz'un arkasında bir Yurtta Sulh Konseyi var. Konsey kavramını ele aldığınızda bu bir tek kişi anlamına gelmez. Bunların içerisinde darbeyi yapan askerler olduğu gibi darbecilerle hareket eden siviller, bürokratlar olabilir. Darbe başarılı hale gelirse de ülkeyi yönetecek bir yönetim kadrosunun bulunması lazım.

Ben diyorum ki, siyasi ayak kim ise çıkarılsın. Herkes diyor ki, partilerde kim var? Herkes kimi biliyorsa söylesin. Ben kimsenin adını vermiyorum. Bizdekileri biliyordum hadi güle güle dedim. Böyle bir konseyin askeri kanadı belli, Silivri ve Sincan'da. Peki siyasi kanadı nerede? Bunları bulun diyoruz. Bulamıyorlarsa bize yetki versinler biz buluruz bunları.

"HANGİ PARTİDE VARSA ORTAYA ÇIKARTIN"

Şu an müebbet cezası almış Silivri ve Sincan Cezaevinde bulunanlar eğer başarılı olsaydı ne olurdu? Hükümeti kimle kuracaklardı, Cumhurbaşkanları, Başbakanları kim olacaktı? Yurtta Sulh Konseyinin unsurları kimler olacaktı? Bunlar hangi partide varsa ortaya çıkartın diyoruz. FETÖ'nün uzantısı siyasi ayağı bunlar olsa gerek diyoruz. Yoksa şunlar şunlar vardı, bunları açıklayınız gibi ifadeler var. Biz nereden açıklayacağız polis miyiz?

Siyasi ayağı öğrenebilmek için CHP'nin içinde varsa çıkartın, MHP'nin içinde varsa çıkartın, bürokraside varsa çıkartın. Bazılarını ABD görevlendirmiş adı bağımsız. Yoksa CHP'nin kuracağı komisyonun üç üyesiyle bu iş olmaz. Ama bu 15 Temmuz'un ruhuna inmiş, onlarla geçmişte münasebetleri olan insanlar Yurtta Sulh Konseyi'ni benden çok daha fazla tanıyor olsa gerektir. Ama istismardan vazgeçin. Çorbacıyla tatlıcıyla artık uğraşmayın. Bunlarla uğraşın.

KILIÇDAROĞLU'NA SUÇ DUYURUSU

Hazırladıkları lacivert dosyayı da gösteren Bahçeli, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik şöyle konuştu; "3 Nisan 2017 tarihinde 'Bylock'çu vekiller açıklansın. AKP'de 120, 180 arasında bylock kullanan var. 15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimidir. Saat 20.00'da darbe mi olurdu. Bylock'çu vekillerin açıklanmaması kontrollü darbe tezini güçlendiriyor' demişti.

Kılıçdaroğlu, 120 ile 180 arasındaki bylock'çuları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na götür ver. Eğer vermiyorsan biz sana suç duyurusunda bulunacağız, gel tıpış tıpış ayaklarınla bunların isimlerini ver diyeceğiz. 

TİYATRO POLEMİĞİ 

Bunun tiyatrosuna hanımları gönderiyorsunuz da sizler niye gitmiyorsunuz? Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Selahattin Demirtaş. Bu hanımefendiler evde otururken siz zaten bu tiyatroyu oynuyorsunuz, bu defa Kadir İnanır ile beraber sahnede oynasanız ne olur. O üç masum hanımın ne günahı var.

İMAMOĞLU VE CUMHURBAŞKANLIĞI

Kanal İstanbul için iktidar diyor ki ben bugün iktidarım elimdeki imkanlarla bunu yapmaya çalışacağım. Diğeri ben belediye başkanıyım sana bunu yaptırmam. Kurulan tezgah şu: Mevcut İstanbul Belediye Başkanını birileri Cumhurbaşkanlığı makamı ile özdeşleştirerek belli bir dönem için yarışa hazırlıyorlar. Onun adını koymaya çalışıyorlar. Ona artık kimse sen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanısın demeyecek. Sen muhtemelen Cumhurbaşkanı adayımız olacaksın diyecek.

SÜLAYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

ABD'nin yaklaşımı doğru değil. Her terörist faaliyet içerisinde bulunanları ayıklama kabiliyetiniz yoksa o zaman bir devletin mensuplarının bir başka ülke tarafından öldürülmesi çok farklı bir uluslararası tartışmayı meydana getirir. Birinci ve ikinci dünya savaşlarının acı tecrübeleri sonucunda hiçbir milletin ve ülkenin kabulde kolaylığı olmayan bir savaş hali olur. Sorunu diplomatik yaklaşımlarla uzlaşma zemininde halletmenin yollarının bulması lazım. Yoksa “böyle devam etti bir üçüncü dünya savaşı gelsin” temennisi Ortadoğu'yu daha karmaşık bir hale getirmekle kalmaz dünyayı da aynı hale getirir. Bunu telaffuz etmemek gerekir.

LİBYA MESELESİ

Türkiye Libya arasında bir koridor oluşturmak suretiyle orada bazı ekonomik menfaatlerin peşinde koşan ülkelere, ‘Türkiye'nin müsaadesi olmadan hiçbir şey yapamazsınız' mesajını ortaya koymuştur. Bu tabii başta Mısır'ı, diğer yandan Batı Avrupa ülkelerini, ABD'yi de rahatsız etmiştir. Şimdi de orada Libya'nın üzerinde Türkiye'nin oluşturduğu zemini bozmak için darbeci bir generalin arkasına takılarak Türkiye'yi mahkum etmeye çalışmaktadırlar. Şuan için Moskova'dan kaçan ama Berlin'de yakalanan bir Hafter ile Türkiye zannediyorum Libya'daki kalıcı ateşkesi de başaracaktır.

MİT- SURİYE GÖRÜŞMESİ

Bu konuda hükümet direk temas kurmasa da bir çok yerlerle temasa geçebilecek bir durumda olması lazımdır. Bu görüşmelerde mahsurlu bir taraf yoktur.

  • Yorumlar 51
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş