27 Haziran 2022 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Evren Devrim ZELYUT
Evren Devrim ZELYUT

Diktatörler ve ekonomi

[email protected]
+
Aa
-
21 Aralık 2021 Salı

Almanya 1929'da bütün dünya ile birlikte büyük bir ekonomik kriz yaşadı. Birinci dünya savaşının da getirdiği yükler bu zorlukların artmasına neden oldu. Hiper enflasyon ve yoğun işsizlik Hitler'e rüyasında göremeyeceği iktidarı getirdi. Hitler seçilmeden önce iki temayı vurguladı "Adalet" ve "Kalkınma"

Bunlar Alman halkının o yıllarda çaresiz bir şekilde istediği iki kavramdı. Ancak Hitler yaşanan büyük ekonomik yıkımı sadece aklındaki tek politika ile aşacağını düşünüyordu. Onun adı da saldırmak, yok etmek ve kaynakları yağmalamaktı.

Tarihte tek adamların yani diktatörlerin yönetim tarzına bakarsanız deli gibi bir görüşe saplandıklarını görürsünüz. Onlar için ilahi bir buyruk gibi takip edilmesi gereken bu görüş, ülkeyi ya da an itibari ile yönettiği her ne ise onu mahveder.

Hitler ekonomiyi savaşarak "Alman Yaşam Alanı"nı genişleterek düzelteceğini sandı. Her diktatör gibi asla halkını dinlemezdi. Uyarıları görmezden gelirdi. Bu nedenle belli bir süre sonra yanında rasyonel düşünecek, riskleri ona söyleyecek kimse kalmadı.

Fanatik derecede kendi dediklerine bağlıydı. Tam bir deliydi aslında, mesela Stalingrad'da 6. Alman Ordusu kuşatmadan kurtulabilecekken olduğunuz yerde kalın talimatı vererek 300.000 bin askerini Ruslara boğdurdu.

400.000 İngiliz'i Dunkirk'te sıkıştırmışken ve imha edebilecekken güçlerine ağırdan almalarını emretti.

O kadar sabit fikirli bir manyaktı ki, Ardenler'de saldırı emri ile Almanya savunmasında kullanacağı en seçkin askerlerini Amerikalılara kurban etti.

Sürekli görevden alarak bütün ordusunu yeteneksizlerle doldurdu, sistemi felç etti, örneğin zamanının en iyi komutanlarından ve stratejistlerinden Heinz Guderian'ı görevden alıp yerine Himmler gibi bir yandaşını atayıp yanlış kararlar ile çöküntüye kapı açtı.

Size sayfalarca yazmaya devam edebilirim ama vurgulamak istediğim şu: Ortak aklı kullanmak, danışmak, dinlemek, ısrarcı olmamak, fanatik bir şekilde sadece doğru benim dememek gerekir.

Eğer bunu demezseniz Hitler gibi geride enkaz bırakırsınız. Hitler Ruslar Berlin'e girmişken bile hala kafasındaki planın başarılı olacağını sanıyordu. Geçmişteki hayaller, planlar, tezler çökmüş, o hayaller gerçeğin karşısında masadaki haritada bir deli saçmasına dönüşmüştü. Hitler masada hala tezlerinin ne kadar doğru olduğunu savunurken, çoktan imha edilmiş Alman tümenlerini simgeleyen renkli raptiyeleri haritada oradan oraya oynatırken, yandaşları hala onu övüyordu…

TUSİAD ve dedikleri…

Bu kadar tarih yeter diyorsanız günümüze gelelim. TUSİAD'ın son beyanlarının neresi kötü? Gerçekleri söylemek neden bazı kesimleri rahatsız ediyor? Ne dedi TUSİAD?

"Son dönemde yaşadığımız istikrarsızlıklar sonucunda, denenmekte olan ekonomi programıyla amaçlanan sonuçlara erişilemeyeceği netleşmiştir."

Yalan mı bu? Yalansa kur neden bu seviyede? Yalansa et fiyatı, süt fiyatı neden roket gibi yukarı çıkıyor?

"İzlenen ekonomi politikası yalnızca iş dünyası için değil, tüm vatandaşlarımız için yeni ekonomik sorunlar yaratmaktadır. Uzun dönemde de çok daha büyük yapısal problemlere yol açma riski artmıştır. En fazla faydalanması beklenen ihracatçılarımız dahi bu ortamdan zarar görmektedir.

Tüm bunların sonucunda, son dönemde ekonomide oluşan hasarın tespitini yapıp öncelikle serbest piyasa işleyişi çerçevesinde, tüm paydaşların desteğinin alındığı, genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır."

Peki bunun neresi yanlış? Bu çılgın faiz indirimi görüşünde ısrar etmek uzun dönemde ülkeye büyük zarar vermiyor mu? Dengeler bozulmuyor mu?

Peki sayın Erdoğan ne diyor?

"Ey TÜSİAD ve yavruları sizin tek göreviniz var, yatırım, istihdam ve büyüme. Kalkıp da hükümete saldırmanın yollarını aramayın bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibilliyetinizi de iyi biliyoruz."

TUSİAD'ın dediklerinin neresi yanlış ki böyle ağır bir hakaretle bir yönetici ülke üretim kapasitesinin yarısından fazlasını elinde tutan bir sanayici örgütüne savaş açar? Böyle bir ülke nasıl birleşik hale gelerek ekonomi politikaları oluşturabilir ve sorunları aşabilir?

Bu zihniyet kendinden olmayanı devamlı aşağı görür. O ve ona bağlı inan insanlar daima en üstün insanlardır. Onlar tertemizdir ama diğerleri hain, mandacı, inançsız ve kirli tiplerdir.

Bakın o cibiliyeti belli olanlar en son demiş:

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski:

"Hak ve özgürlüklerin genişletilmesine ihtiyaç duyuyoruz.

Toplumların refahını belirleyen maddi olmayan kaynaklarıdır.

İleri ülkelerin gerisinde kalmamak için raporumuzda ısrarla altını çizdiğimiz şu üç unsurun yer aldığı seferberlik içine girmemiz lazım.

Bu üç unsur insani gelişme yetkinleşme, bilim teknoloji ve inovasyon, siyasi ekonomik toplumsal kurum ve kurumlar. Bu üç unsur bir bütünlük arz eder.

Kadınların pek çok gelişmiş ülkeden önce siyasi haklarını elde ettiği Türkiye'de İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması kabul edilebilir değil."

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ne demişti en son?

"Başta Merkez Bankası olmak üzere düzenleyici kurumların bağımsızlığı tartışma dışı olmalı. Gelir dağılımı bozukluklarını da gidermek istiyoruz. Faiz ve enflasyonun yanı sıra emisyonları da azaltmak istiyoruz. Hak ve özgürlük alanlarının genişletilmesine de ihtiyaç duyuyoruz"

Nesi yanlış bu söylenenlerin? Sen gelir dağılımını öyle bozmuşsun ki, bütçe sana ve yandaşlarına çalışır hale gelmiş, halkta alım gücü kalmamış, sanayici milletin alım gücü bitti diye mal satamıyor, şu alım gücünü düzeltin kardeşim diyor. Daha ne desin?

Şimdi siz buna karşı,

"Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu."

Derseniz bizi aptal yerine koyuyorsunuz demektir. Çünkü enflasyonu düşüremediniz, beceremediniz, yılları boşa geçirdiniz, yüz milyarlarca doları yediniz, savurdunuz, şimdi deniz bitti ve kutsal kitabı kendinize kalkan yapıyorsunuz.

Enflasyon gerçekte %55-60 arasında ve hızla artıyor. Bu ortamda faizi 14-13-12 yaparsanız aradaki fark kurda faciaya doğru ülkeyi götürecek ve sizin "Nas" savunmanıza kimse inanmayacak.

Allah hepimizi sabit fikirlilerden, gerçekleri kendi çıkarları için görmezden gelen insanlardan korusun.

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Hem Müslüman, hem hırsız
Hem Müslüman, hem hırsız
Ahmet GÜRSOY
Hem Müslüman, hem hırsız
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Arslan BULUT
Ormanı yakan ve Türkiye'yi yakan!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Mehmet FARAÇ
Vahşetin tahriki, barbarlığın sığınağı!!!
Bu madeni derhal kapatın
Bu madeni derhal kapatın
Murat AĞIREL
Bu madeni derhal kapatın
Utanılacak itibarsızlık
Utanılacak itibarsızlık
Orhan UĞUROĞLU
Utanılacak itibarsızlık
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Remzi ÖZDEMİR
BDDK hamlesi doları düşürecek mi?
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…
Murat TAŞKIN
Trabzonspor'un ekonomik Play-Off'u geç(eme)mesi…