Diyanet bu soruya cevap verdi. Aşı olmamanın vebali var mı?

Diyanet bu soruya cevap verdi. Aşı olmamanın vebali var mı?
Vatandaşların dini bilgi almak için aradığı 'Alo 190 Dini Danışma' hattına korona virüsle ilgili gelen çağrı sayısında artış yaşandı. Son dönemde en çok konuşulan konulardan biri de korona virüs aşısı. Diyanet'in fetva hattı 'Aşı olmamanın vebali var mı?' sorusuna da cevap verdi.

Son aylarda en sık sorulan sorular, ‘Koronavirüsten kurtulmanın ya da virüsün bulaşmaması için dua var mı?' ve 'Aşı olmamanın vebali var mı?' oldu.
Antalya Müftüsü Osman Artan aşı konusunda "Tereddüt edip aşı olmak istemeyenler, korkanlar çevresine, yakınına hastalık bulaştırıp zarar görürse sorumluluğunun olduğunu bilmesi gerekir. Devletimiz gerekli tedbirleri aldı.
Müslüman olarak dinen bu aşıları olmamız lazım ve başkalarının bizden dolayı zarar görmemesi lazım"
dedi.

Müftü Artan, son günlerde hatta korona virüse karşı aşı olmamayı düşünen ya da aşı olma konusunda tereddüt edenlerin 'Aşı olmamanın vebali var mı?' şeklinde soru yönelttiğini söyledi.
Müftü Osman Artan, "Tereddüt edip aşı olmak istemeyenlerin, aşı olmamaktan dolayı çevresine, yakınına herhangi bir şekilde hastalık bulaştırıp zarar görürse sorumluluğunun olduğunu bilmesi gerekir.  Devletimiz gerekli tedbirleri aldı.
Bir Müslüman olarak dinen bu aşıları olmamız lazım ve başkalarının bizden dolayı zarar görmemesi lazım"
dedi.

 

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş