Doç. Dr. Murat Doğan sakın diyerek ekledi: Bunlar çok yanlış davranışlar

Doç. Dr. Murat Doğan sakın diyerek ekledi: Bunlar çok yanlış davranışlar
Doç. Dr. Murat Doğan, vatandaşların günlük hayatı boyunca yapılan yanlış davranışlardan biri olan kulak temizliğinin vereceği risklere karşı uyardı. Kulak temizliğinin yanlış yapılmasının ciddi sorunlara yol açabileceğini belirterek, "Kulak çöpü ile kulağı temizlemek yanlış. Ayrıca kulak çöpünün dışında anahtar ya da saç tokası gibi sert, sivri cisimlerin de kulağa sokulduğunu duyuyoruz. Bunlar çok yanlış davranışlar" dedi.

DHA’da yer alan habere göre, Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Dr. Murat Doğan, kulak temizliğinin yanlış yapılmasının ciddi sorunlara yol açabileceğini belirterek, "Kulak çöpü ile kulağı temizlemek yanlış. Ayrıca kulak çöpünün dışında anahtar ya da saç tokası gibi sert, sivri cisimlerin de kulağa sokulduğunu duyuyoruz. Bunlar çok yanlış davranışlar" dedi.

“KULAK ÇÖPÜ İLE KULAĞI TEMİZLEMEK YANLIŞ”

Kulakta biriken akıntının yanlış temizlenmesinin sorunlara yol açabildiğini belirterek, kulak çöpü kullanılmaması konusunda vatandaşları uyardı. Doğan, halk arasında 'kulak kiri' olarak bilinen ve kulakta biriken maddenin, salgı bezlerinin oluşturduğu 'serumen' adlı yağlı bir sıvı olduğunu belirterek, "Bu sıvının kulak çöpü, anahtar ya da benzeri cisimlerle kulağın içine doğru itilmesi; tıkanıklık, enfeksiyon ve kanamalara neden olabiliyor. Kulak çöpü ile kulağı temizlemek yanlış" dedi.

BİRÇOK REAKSİYONLARDAN KORUYOR

Serumen sıvısının kulağı bakteriyel enfeksiyonlardan, virüslerden, mantarlardan hatta alerjik reaksiyonlardan koruduğunu kaydeden Doç. Dr. Doğan, bu salgıyı yanlış temizlemenin, kulak çöpüyle kulağın içine doğru itilmesinin tıkaç oluşturduğunu söyledi. Bu tıkacın da halk arasında kulak kiri olarak bilindiğini anlatan Doç. Dr. Doğan, "Aslında kişiler, kir olmayan kulak salgısını, kendileri sorun haline getiriyorlar. Kulaktaki bir tıkanık sonucunda bu sert serumen salgısının kulak zarına temasıyla uğultu ve çınlama şikayetleri, ağrılar ve kulakta ciddi işitme kaybı olabiliyor. Kulak zarı tamamen kapanabiliyor. Bazı hastalar çok takıntılı oluyorlar, kulaklarını temizlemek istiyorlar. Bunun için kulağın dış kısmındaki nemi yumuşak bir havlu ile almak ve kulakta dışarıya doğru akmış salgıyı temizlemek yeterli" diye konuştu.

“YABANCI CİSİMLER KULAKLARA ZARAR VEREBİLİR”

Kulağı tertemiz yapma çabasının yanlış olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Doğan, "Tozlu topraklı alanlarda çalışanlarda kulak salgısı daha çok birikebilir, daha fazla toz yerleşebilir. Eğer kulakta bir tıkanıklık ya da dolgunluk hissi varsa muhakkak kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalı" uyarısında bulundu.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58