Dünyanın başkanlık karnesi bir felaket!

Dünyanın başkanlık karnesi bir felaket!
CHP Milletvekili Hürriyet, dünyadaki başkanlık sistemlerini değerlendirerek bu sistemin uygulandığı ülkelerdeki durumu örnekleriyle anlattı.

Bünyamin ÖZTÜRK / Yeniçağ


CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet “ Sabah erken kalkanın darbe yaptığı Afrika ülkeleri, aşiret savaşları ile başkan değiştiren Orta Doğu ülkeleri, generallerin generalleri devirdiği Latin Amerika ülkeleri, mafya kontrolünde darbeler olan eski Sovyet Cumhuriyetleri hep başkanlık sistemi ile yönetilmektedir” dedi. CHP’li Hürriyet yaptığı basın açıklamasında Afrika’da başkanlıkla yönetilen ülkelerin büyük br sefalet içinde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Afrika’da ülkelerin ortak özellikleri dünyanın en fakir ülkeleri içinde olmalarıdır. Sudan bölünmüştür ancak iç savaşlar yine devam etmektedir. Nijerya’da eyaletler farklı güçlerin elindedir ve ülke iç savaşa sürüklenmiştir. Zambiya’da başkanlık sistemi tek partili diktatörlüğe dönüştürülmüştür. Liberya’da iki büyük iç savaş yaşamıştır. Ruanda dünya tarihinin en kanlı iç savaşlarından birini yaşamıştır. Asya’da tam başkanlık sistemi uygulayan ülkelerde özgürlüklerden, ileri demokrasiden ve insan haklarından bahsedilmesi mümkün değildir. Endonezya’da 60 yıldır sürdürülen başkanlık sistemi, birbirini ihtilallerle deviren ve bir daha başkanlıktan indirilemeyen iki başkan çıkarabilmiştir. Afganistan’da ise işgal ve iç savaşların ardı arkası kesilmemektedir. Yemen iç savaşa sürüklenerek paramparça olma aşamasına gelmiştir.”

DİKTATÖRLÜKLER

Latin Amerika ülkelerinde uygulanan sistemin kıtaya narko-demokrasi, ekonomik adaletsizlik ve çürümüş bir hukuk düzenini hakim kıldığını ve bu ülkelerdeki eyaletlerin büyük kesimine mafya ve organize suç çetelerinin hakim olduğunu aktaran Hürriyet açıklamasına şöyle devam etti: “Arjantin’de 1819 yılından
bu yana, başa gelen 46 başkandan sadece ikisi askeri darbesiz görevini tamamlamıştır. Ülkede son 30 yılda 3 defa devlet ekonomik iflas ilan etmiştir. Bolivya, Peru ve Venezuela dünyanın en çok darbe yaşayan ülkeleridir.Brezilya uzun yıllar askeri cunta tarafından yönetilmiştir. Bu dönemde binlerce faili meçhul yaşanmış ancak bu suçlar hiçbir zaman soruşturulamamıştır. Brezilya, gelir dağılımı eşitsizliğinin tavan yaptığı ülkelerden biridir. Venezuela, başkanlık yetkilerinin aşırı arttırılmasıyla bir diktatörlük
yönetimine dönüşmüştür. Bolivya’da 1947-50 arasındaki cunta yönetimi süresince 30 bin kişi hayatını yitirmiştir. Peru’da 1980’den sonra en az 30 bin kişi işkence ve kurşuna dizilme sonucunda öldürülmüştür.
Şili’de 1973 Pinochet Darbesi’nin ardından 35 bin kişi hayatını yitirmiş, Kolombiya’da 1948’den beri öldürülen insanların sayısı 300 bini aşmıştır. Uruguay, 1973-1985 arasında meydana gelen darbenin ardından demokrasiye hala kavuşamamıştır. Guatemala, 1954 darbesinin ardından 2000’lere kadar büyük çatışmalara sahne olmuştur. Meksika, Kolombiya, Panama, Nikaragua, Brezilya gibi ülkeler insan haklarının en çok ihlal edildiği, narko- demokrasinin hakim olduğu, uyuşturucu kartellerinin şehirlere ve eyaletlere hakim olduğu ülkelerdir.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş