Erdoğan: “Başlamadan önce söyleseydin”

Erdoğan: “Başlamadan önce söyleseydin”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Libya" ile ilgili zirveye katılmak üzere Berlin'e hareketi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile arasında yaşanan diyalog dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Libya" ile ilgili düzenlenen zirveye katılmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan Berlin'e hareketi öncesinde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının sonunda Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a not yazılı bir kağıt verdi. Erdoğan ise Akar’ın verdiği kağıdı alırken “Başlamadan önce söyleseydin” diyerek tepki gösterdi. 

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleşecek Libya zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, Hafter ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in yakınlaşmasına yönelik, "Miçotakis oyunu yanlış oynuyor" derken, "Berlin Zirvesi ile yeniden filizlenen umutlar kan ve kaos tüccarlarının ihtiraslarına kurban edilmemelidir" ifadesini kullandı.

"YUNANİSTAN ZATEN ÇILDIRMIŞTI”

Erdoğan, Yunanistan’ın Almanya’da davet edilmediği için ciddi bir rahatsızlık içerisinde olduğunu belirterek, “Aslında Libya ve Türkiye arasındaki bu atılan imzalar, varılan anlaşma zaten Yunanistan'ı çıldırtmıştı. Bunun ardından rövanşist anlayışla bir yaklaşım içine girdi. Miçotakis oyunu yanlış oynuyor. Attığı adımlar doğru adımlar değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Darbeci Hafter’in pervasız saldırıları karşısında uluslararası toplum maalesef gerekli tepkiyi bugüne kadar göstermemiştir. Ateşkes ve Berlin Zirvesi ile yeniden filizlenen umutlar kan ve kaos tüccarlarının ihtiraslarına kurban edilmemelidir” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Zirvesi’ndeki taslak metnin basına sızdığına dair iddialar hakkında ellerinde bir taslak metin olmadığını dile getirerek, “Türkiye gerek sahada gerekse diplomaside yürüttüğü mücadeleyle Libya’da barışın anahtarı olmuştur” dedi.

GÜÇLERİN PAYLAŞIMI GÜNDEMDE YOK

Öte yandan Reuters’ın haberinde çatışmaların başladığı dönemden beri yaklaşık 140 bin insanın bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı belirtilirken petrol üretiminin de yarı yarıya azaldığı aktarıldı.

Bir günlük zirvede, Hafter ile Serrac arasında güçlerin paylaşımı üzerine bir anlaşma yapılmayacağı belirtilirken, görüşmelerde odak noktasının bitmeyen bir ateşkese ulaşmak olduğu vurgulandı. Bu şekilde diyaloğun başlayabileceği aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun heyetindeki ABD’li bir yetkili, “Bu bütün bölgeyi etkileyen ve genişleyen bir sorun ve gittikçe Suriye’de yaşananlara benzemeye başladı. Bu sebeple bütün uluslararası kamuoyu Almanya’da bir araya geliyor” dedi.

Öte yandan Reuters haber ajansının servis ettiği fotoğraflarda Almanya’nın başkenti Berlin’de polisin ve güvenlik güçlerinin teyakkuzda olduğu görüldü. Görüntülerde birçok yolun kapandığı ve çok sayıda polisin devriye gezdiği görülüyor.

 

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.