Firmaların döviz borcu 225,5 milyar dolar

Firmaların döviz borcu 225,5 milyar dolar
Türkiye’de ekonomik krizin etkileri her geçen gün derinleşirken firmaların borçları da katlanarak artıyor. Türkiye’deki 42 bin 132 tüzel kişiliğin döviz cinsinden borcu 225,5 milyar doları buldu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan firmaların yabancı para cinsinden borcunun 225,5 milyar dolar olduğunu açıkladı. Pekcan ayrıca döviz cinsinden borcu olan tüzel kişilerin sayısının 42 bin 132 olduğunu belirtti.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre CHP’nin soru önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı, 2018 yılında döviz kredilerine ilişkin olarak Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’da yapılan değişiklik ile döviz geliri olmayan Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili mevzuatta sayılan istisnalar dışında, yurt dışından ve yurt içinden döviz kredisi kullanamayacaklarının hüküm altına alındığını bildirdi.

TOPLAM BORÇ 225,5 MİLYAR DOLAR

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden alınan bilgilere göre soru önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı, şöyle dedi:

“Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde, akım veri bulunmayıp stok veri yer almaktadır. Diğer taraftan, stok veriler üzerinden firma sayısı ve kredi miktarı verilebilmektedir.

Buna göre, 15 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Risk Merkezi üyeleri nezdinde, yurtiçi ve yurtdışından temin edilen krediler ile dövize endeksli krediler dahil olmak üzere, yabancı para kredi borcu olan tüzel kişi sayısı 42.132, toplam borç tutarı ise 255,5 milyar ABD Doları’dır.”

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58