Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan Erdoğan'a Tekalif-i Milliye eleştirisi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan Erdoğan'a Tekalif-i Milliye eleştirisi
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tekalif-i Milliye emirleri hakkında gerçekleştirdiği açıklamaları, "tehlikeli" olarak değerlendirdi.

Kurtuluş Savaşı dönemi Tekalif-i Milliyet emirleri ile korona virüs pandemi günlerinin aynı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalefet cephesinden eleştiriler gelmeye devam ediyor. Son olarak Erdoğan'a eleştiride bulunan isim Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu oldu. 

Davutoğlu, "Bugün bu benzetme hem yanlış hem tehlikelidir. Tekalifi milliye emirleri, kaynakları tükenmiş bir milletin son kaynaklarını kullanmak için seferber edilmesidir. Gerek yok hamasete. Yapılması gereken halka güven vermektir" dedi.

Sosyal medya hesapları üzerinden gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Davutoğlu, sağlık çalışanlarının sorunlarına değinirken, koruyucu malzemeler konusunda İstanbul Çapa hastanesi dahil sıkıntı yaşandığını söyledi.

Davutoğlu konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Her şeyi bir kenara koyalım sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını öne koyalım. Onları ve ailelerini koruma altına alalım. Bugün oteller boş, bu otelleri sağlık çalışanlarına tahsis edelim. Toplu taşıma araçlarıyla gelmeleri risk. Kendi özel araçları varsa ihtiyaçlarını karşılayalım, geçiş üstünlüğü verelim. Gerekirse çift maaş verelim. Özel hastanede çalışanlarının hakları da aynı şekilde sağlansın."

2020 bütçesinin revize edilmesi gerektiğini de söyleyen Ahmet Davutoğlu, "Bütçede harcama önceliği sağlık, gıda tedariki, eğitim ve sosyal yardımlara verilmeli. Kamu harcamalarında israfa son seferberliği başlatılmalı." dedi. Davutoğlu maske tanzim satışı için hazırlık yapıldığını açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ı da eleştirdi: "Devletin görevi maske satmak değil, maske sağlamaktır. Bir bakan maske satacağız diyorsa, devletin acziyetini ortaya koymaktadır." ifadesini kullandı.

"YARDIM ETMEK İSTEYENİN ÖNÜNÜ KESMEMELİSİNİZ" 

"Günlerdir toplumsal enerjimizi tüketen yardım kampanyasında toplanan miktar, bu kriz için ayrılan fonun çok küçük bir bölümüne anca denk gelir, toplanan vergi gelirlerinin yanında ise adeta 'devede kulak' kalmakta. İşin propagandasına değil, esasına odaklanılmalı" diyen Davutoğlu "Sakarya depremi olduğunda kimse bize dur demedi. Deseydi de dinlemezdik" sözleriyle geçmişe atıf yaptı.

"Böyle bir dönemde yardım etmek isteyenin önü kesilmez" diyen Ahmet Davutoğlu, devletin yardım toplamasının yanlış olduğunu, devletin yardımları denetlemesi gerektiğini söyleyerek yardım toplama işinin AFAD, Kızılay, başta olmak üzere STK'lar ve yerel yönetimler tarafından yürütülmesi gerektiğini söyledi. Davutoğlu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş