Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır. Uzmanı püf noktalarını tek tek sıraladı

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır. Uzmanı püf noktalarını tek tek sıraladı
Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kiyas, acı olanın gerçek zeytinyağı olduğunu belirterek, "İyi zeytinyağı boğazı yakacak ancak mideyi yakmayacak" dedi.

Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kiyas zeytinyağının saf olup olmadığının anlaşılmasının bazı püf noktaları olduğunu ifade etti. Kiyas, tuz ruhu ile buluştuğunda renginin değişmemesi halinde zeytinyağının saf olduğunun anlaşılabileceğini ifade etti.

Kiyas "En doğru yöntem laboratuvarlarda analiz yapılması. Ama bunun yanı sıra evde yapılacak bazı testler ile de anlaşılabilir. 0 ve -6 derece arasında bir buzdolabına konulduğunda kristalleşme görülüyorsa gerçek zeytinyağı olduğu anlaşılıyor. Yine su dolu bir bardağa konulduğunda zeytinyağı yüzeye, üzerine çıkıyorsa gerçek zeytinyağı olduğu anlaşılabilir" diye konuştu.

Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kiyas "Bir başka yöntem ise tuz ruhu ile buluştuğunda rengi değişmiyorsa zeytinyağının saf olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca içildiğinde genzi yakan zeytinyağının gerçek yağ olduğunu anlayabiliriz. Zeytinyağı kokusu zaten baskındır. Ancak en doğru yöntem gıda laboratuvarda tahliller yapılmasıdır" dedi.

Zeytinyağı uzmanı Şarköylü Hüseyin Özmen ise "İyi zeytinyağının kokusundan ve tadından anlaşılır. Tadarken, ağzında belli bir acılık oluşur ve boğazı yakar. Eğer boğazı yakmaz ise kaliteli bir zeytinyağı değildir. Buzdolabına konulduğunda normal zeytinyağı donar. Taklit zeytinyağları ise asla donmaz" dedi.

"TATLI OLAN ZEYTİNYAĞI KALİTELİ DEĞİLDİR"

Tatlı olan zeytinyağının vatandaşı aldatmaması gerektiğine dikkat çeken Özmen, "Zeytinyağının içine kanola, pamuk yağı ve çiçek yağı gibi çeşitli yağlar karıştırılabiliyor. Bu karıştırılan yağlarda yumuşak olduğu için vatandaşa tatlı gelir. Ama gerçek zeytinyağını ağızlarına aldıklarında 'Acı' derler. Aslında acı olan gerçek zeytinyağıdır. Tatlı olan zeytinyağı kaliteli değildir. İyi zeytinyağı boğazı yakacak ama mideyi yakmayacak. En önemli kıstas budur. Tatlı zeytinyağı olmaz. Meyvesinden dolayı belli bir acılık oluşur" diye konuştu. 

zeytinyagiiiii-2.jpgzeytinyagiiiii-1.jpg

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş