Hazine Bakanı Nebati'den flaş açıklama: Bu iş düzelmezse tüm varlığımı kaybederim

Hazine Bakanı Nebati'den flaş açıklama: Bu iş düzelmezse tüm varlığımı kaybederim

Habertürk gazetesi yazarı Sevilay Yılman’a konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati piyasaları yangın yerine çeviren gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Nebati, "Bu iş düzelmezse tüm varlığımı kaybederim" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomideki son durumla ilgili Habertürk gazetesi yazarı Sevilay Yılman''a konuştu.

“ÇİN MODELİ DEĞİL, TÜRKİYE MODELİ”

Uyguladıkları modelin ''Çin modeli'' veya ''Güney Kore'' modeli olmadığını savunan Nebati, "Bu, Türkiye modeli. Türkiye çok güçlü bir ülke. Konjonktürel yapısı, jeopolitik yapısı, iyi ilişkileri, geçmişte edindiği ilişkilerden gelen gücü. Medeniyeti. Şu anda kimse Türkiye’yi taşımıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kendi kendini taşıdığını anlatan Nebati, “Çin kendi modeliyle var olabilir ama bizim modelimiz farklı. Bize özgü bir model. Dün toplantıda bunları anlattım gelen işadamlarına. O yüzden de çok mutlu ayrıldılar. Altyapısını tamamlamış. Çok güçlü bir şekilde bu modeli hayata geçirmek üzere yola çıkıyor Türkiye" diye konuştu.

"SADECE GÜVEN"

Nebati, "Siz gerçekten bu modelin başarıya ulaşabileceğine inanıyor musunuz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Evet. Tabii ki! Göreceksiniz. Çok hızlı bir şekilde düzelecek ekonomi. Yeter ki bize güvenilsin. Dün toplantıda bankacılar da vardı. ''Güvenin, inanının bize'' dedim. Faiz artırmayacağız. Bu işi faiz artırmadan da yapabildiğimizi göreceksiniz. Sadece güven."

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası''nın (TCMB) faiz indirimine devam edip etmeyeceğine dair soru üzerine de "Onu bilmem ama artırmama konusunda kesin kararlıyız. Ve bu işi biz oturtacağız Allah''ın izniyle" ifadesini kullandı.

"DIŞARIDAN BİR SALDIRI YOK"

“Kur artışı bırakılmıştı ama Merkez Bankası birkaç kez müdahale etti. Bu sizin modele uygun mu?” sorusuna ise Nebati şöyle yanıt verdi:

“Tabii… Çünkü dışarıdan herhangi bir saldırı yok! Çok net olarak söylüyorum. İçeride birkaç manipülatif, spekülatif işlemeler var. Merkez Bankası da onların bu hamlelerine karşı hamle yapıyor.”

ASGARİ ÜCRET YORUMU: 2800 TL İLE ADAM GEÇİNEBİLİR Mİ?

“Asgari ücret ile ilgili fikriniz?” sorusuna ise "İyi olacak. Çok iyi olacak. Olması gerektiğini söyledim. Bizde de çalışan var.” diye konuştu.

Devamında Nebati, “Biz daha üç ay önceden zam yapmaya başladık maaşlara. Birçok firma fiilen de başladı zam yapmaya. Zam olacak tabii. 2800 TL ile bir adam geçinebilir mi? Öyle şey olur mu? Olmaz! Vereceğiz. Asgari ücretin olabilecek en doğru rakamda olması konusunda en büyük destekçilerden biriyim. Bırakın bakan olarak desteklemeyi. Patron olarak destekliyorum.” dedi.

Bakan Nebati kamuyla iş yapmayan, kamu kurum ve kuruluşlarının önünden bile geçmemiş bir işadamı olduğunu belirterek, “Hayatında ilk defa kamudan maaş alan ve bu maaşı da kendi için harcamayan bir kişiyimdir.” diye konuştu.

"YEMEYİZ YEDİRMEYİZ"

Nebati, “Yemeyiz, yedirmeyiz! Bunu net söylüyorum. Kimseye eyvallahımız yoktur. Liderimize bağlıyız. Tayyip Erdoğan’a rağmen asla bir şey yapmam! Bunu da net söylüyorum. Herkes bilsin.” İfadelerini kullandı.

"Peki Sayın Cumhurbaşkanı 5/6 ayda düzelecek dedi. Nasıl olacak bu?" sorusuna ise Bakan Nebati şöyle yanıt verdi:

"Bize güvendiğiniz anda. İnandığınız anda bu iş çözülür. Sıkıntı yok. Türkiye''nin makro ekonomik göstergesinde hiçbir şekilde hiçbir sorun yok. Güven tesis edelim. Sorunlar var ama bunun üstesinden gelebilecek de çok güçlü bir altyapımız var. Sadece ve sadece insanları inandırmamız, geri adım atıp atmayacağımızı bilmeleri, kararlılığımızı anlamaları, samimiyetimize inanmaları gerekiyor. Bu kadar!"

"EVE BOYNU BÜKÜK DÖNEMEM"

"Peki bu modeliniz ya tutmazsa?"

"Üzülürüm. Çünkü ya kahramanı olacağım çocuklarımın. Ya da boynu bükük bir şekilde eve döneceğim ve onların da boynunu bükmüş olacağım. Ben eve boynu bükük dönemem. Çünkü eğer öyle dönersem bilirim ki sokaktaki vatandaş, Dicle’deki çoban artık benden umudunu kesmiştir. Boynum bükülürse işçilerin artık mutlu olmadığını, patronların benden nefret ettiğini, siyasete ve Türkiye’ye zarar verdiğimi düşünür, üzülürüm.

Bakın… Türkiye’ye iyi bir şekilde bakan İslam Ümmeti var. Onlara ya da Güney Amerika’dan gelen ve sizi merak ediyorum diyenlere; “Türkiye diye bir yer varmış. Merak ediyoruz. Recep Tayyip Erdoğan diye bir lider varmış. Görmeye geldik" diyenlere hayal kırıklığı yaratacak bir duruma gelmek istemem ve bu yüzden de Allah’a sığınırım. Ona göre de elimden gelen her türlü gayreti ortaya koyacağım. Bu işi samimiyetle çözeceğiz Allah''ın izniyle Sevilay Hanım. Yeter ki siz bize güvenin ve arkamızda durun. Düzelecek."

"BU İŞ DÜZELMEZSE BÜTÜN VARLIĞIMI KAYBEDERİM"

"Umarım düzelir Sayın Bakan. Nihayetinde hepimiz bu gemideyiz!"

"Bravo! Öyleyiz işte. Bitersek hep beraber biteceğiz. Kazanırsak hep beraber. Karamsar tablo çizenler var. Hiçbir şekilde bize inanmayanlar. Onlara diyorum ki; “Sen maaş alıyorsun. En fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin. Ama ben bütün varlığımı kaybederim bu iş düzelmezse eğer. 1000 çalışanımız var. 1000 kişiyle beraber bütün varlığımı kaybederim. Ben babadan görme bir insanım. Babamın bana bıraktıklarını kaybederim. Ben bunu göze alır mıyım Sevilay Hanım? Bu işi ya düzelecek ya düzelecek! Yeter ki bize güvenilsin, inanılsın!"

 

 

İlgili Haberler