Hindistan ve Çin o eyalet yüzünden savaşın eşiğine geldi

Hindistan ve Çin o eyalet yüzünden savaşın eşiğine geldi
Hindistan ve Çin arasında bulunan sınır bölgesi Sikkim'de iki ülke askerleri arasında arbede çıktı. Hindustan Times'ın haberine göre, eyaletin kuzeyindeki Naku La bölgesinde yaklaşık 150 Hindistan ve Çin askeri yaralandı

Hindistan ve Çin'in sınır hattında yer alan Sikkim eyaletinde iki ülke askerleri arasında çıkan arbedede iki taraftan da bazı askerler yaralandı. Hindustan Times'ın haberine göre, eyaletin kuzeyindeki Naku La bölgesinde yaklaşık 150 Hindistan ve Çin askerleri arasında arbede yaşandı.

ARBEDEDE 4 HİNT VE 7 ÇİN ASKERİ HAFİF YARALANDI

Hindistan ordusundan yapılan açıklamada, "İki tarafın agresif davranışları, birliklerde hafif yaralanmalara yol açtı. İki taraf, yerel düzeyde diyalog ve etkileşimden sonra ayrıldı." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "sınır koruma birlikleri arasında geçici ve kısa süreli arbedeler yaşandığı" kaydedilirken, birliklerin bu tür meseleleri, "belirlenen protokoller uyarınca karşılıklı çözdükleri" belirtildi.

BİRBİRLERİNİ TAŞ YAĞMURUNA TUTTULAR

NDTV kanalının haberinde ise, "arbede sırasında askerlerin birbirlerini taş yağmuruna tutmuş olabileceğine dair haberler geldiği" ve kavganın Hint askerleri tarafından videoya kaydedildiği aktarıldı.

İki ülke arasındaki benzer bir hadise, 2017'de, Ladakh bölgesinde yer alan Pangong Gölü yakınlarında yaşanmış ve askerler birbirlerini yumruklayıp taş fırlatmıştı.

Çin ve Hindistan arasında 3 bin 500 kilometrelik sınır hattı bulunuyor. Hindistan'ı müttefiki Butan'dan ayıran vadinin Çin kontrolünde olması, Pekin-Yeni Delhi hattında sık sık gerginliğe neden oluyor.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58