Hükümet'ten AYM'ye sert tepki

Hükümet'ten AYM'ye sert tepki
Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Anyasa Mahkesi'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği hak ihlali kararına sert tepki gösterdi. 

Anayasa Mahkesi'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği hak ihlali kararına hükümetten tepki geldi.

İşte Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar:

- Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir.Bireysel başvuru,Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

- Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz;ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

- Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

- Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi,ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

- Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.

- Anayasa Mahkemesi algıları değil yasaları gözetmelidir. Anayasa Mahkemesi istinaf mahkemesi veya temyiz mahkemesi değildir. Süper temyiz mahkemesi hiç değildir.

İlgili Haberler
Başbakan’dan AYM kararına yorumŞahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tahliyesine ret
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş