İBB Bilim Kurulu'ndan 8 maddelik korona önlemi

İBB Bilim Kurulu'ndan 8 maddelik korona önlemi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Bilim Kurulu, en fazla korona virüs hastasının bulunduğu İstanbul için 8 maddelik önlem maddelerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Bilim Kurulu, korona virüs hasta sayısının yüksek olduğu İstanbul için alınması gereken 8 önemli tedbiri, kamuoyu ile paylaştı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde salgın sonrası oluşturulan Bilim Kurulu tarafından yayınlanan yazılı açıklamada Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ile sivil toplum kuruluşlarına da bu kurula katılma daveti yapıldı.

İBB Bilim Kurulu açıklamasında Sağlık Bakanlığı tarafından “vaka” olarak kabul edilen hastaların yüzde 60'ının İstanbul'da olduğuna dikkat çekilerek “Bu olağanüstü yüksek oran bile, tek başına İstanbul'un, tüm Türkiye'den ayrı biçimde ele alınması ve kente özgün koruma, kontrol stratejilerinin oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır” denildi.

Kurulun, İBB yöneticileri ile düzenli şekilde toplanarak İstanbul özelinde sorunları birlikte değerlendirip öneriler hazırladığı kaydedildi. 

Kurulun hazırladığı 8 maddelik öneri listesi şöyle:

1-Alternatif tedavi merkezleri kurulmalı; bu merkezlerin yanı sıra, izolasyonun sağlanması için spor ve benzeri geniş alanlı salonlardan izolasyon birimleri olarak yararlanılmalıdır.

2-Termal kameralarla tespit edilen şüpheli vakaların hızla muayenesi ve testleri yapılarak izolasyonu sağlanmalıdır.

3-Çalışmak zorunda olan tesislerde belirli aralıklarla tedbir önlemlerinin (test dahil) alınmasına ilişkin kontrol mekanizmaları harekete geçirilmelidir.

4-Pandemi hastanelerinde ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların sağlanması ve dağıtımı için ek önlemler alınmalıdır.

5-Halkın moral ve motivasyonunu yüksek tutmak ve ‘'evde kal'' çağrısını güçlendirmek adına, çeşitli projeler üretilmelidir.

6-Test sayısı artırılarak filyasyona hız verilmelidir.

7-Sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önleyici eylem planlarının ortaya konulmasına çalışılmalıdır. (Kişisel Koruyucu Ekipman, Konaklama vb.)

8-Salgın yayılım hızının engellenmesine ilişkin her türlü kapanma tedbirlerine başvurulması gerekmektedir.

 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş