İlaç, gübre ve tohumda da tanzim satış geliyor

İlaç, gübre ve tohumda da tanzim satış geliyor
Gıda fiyatlarının yükselmesinden sonra başlayan tanzim satışlarında yeni bir dönem başlıyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ilaç, gübre ve tohumda da tanzim satışları olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilaç, gübre ve tohumda da tanzim satışları olacağını açıkladı.

Hükümet, artan gıda fiyatlarına karşı çok sayıda noktada belediyeler eliyle ucuza sebze-meyve satmaya başlamıştı. Üzerine kar payı konmadığı için ucuza satılan gıdalar nedeniyle devletin zarar ettiği öne sürülmüştü. Hükümet, gıdadaki yüksek fiyatları komisyonculara bağlamıştı.

Antalya’daki bir açılış töreninde konuşan Çavuşoğlu, Antalya’da ürün fiyatının İstanbul ve Ankara’da yüzde 300-400 artışla satılmasının ‘kıyameti kopardığını’ aktardı.

“Tanzim satışlarıyla Ankara ve İstanbul’da, burada 3.5 liraya satılan ürün 4.5 liraya satılıyor, 9 liraya satılmıyor” diyen Çavuşoğlu, arada yüzde 50 kar olduğunu, aracıların ortadan kalkmasıyla fiyatların normalleştiğini dile getirdi.

Dışişleri bakanı, çiftçinin girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu, düşürülmesi için geçmişte KDV’yi sıfırladıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi yine aynı fırsatçılar, rantçılar döviz kurundaki dalgalanmaları fırsat bilerek gübre, tohum ve ilaçta fiyatları yükseltti. İlaçta ve gübrede KDV’yi sıfırladık. Bu rantçılar dolar düşmesine rağmen fiyatları düşürmediler. Bu rantçıları kaldırmak için çalışma yapıyoruz. Çünkü tarım, Türkiye’nin geleceğidir. İstanbul, Ankara, Malatya ve Konya’da kış aylarında tüketici olmazsa biz olmayız. Ama çiftçi olmazsa tüm Türkiye olmaz. İlaç, gübre ve tohumdaki artışları indirmek için gerekli tedbirleri alıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Nasıl tanzim satış yaptıysak ilaç, gübre ve tohumda da aynısını yapacağız. Olay bu.

İlgili Haberler
Tanzim satışların zararını kim karşılıyor?
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.