İlker Başbuğ'dan askeri hastane uyarısı

İlker Başbuğ'dan askeri hastane uyarısı
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "Dünyayı incelesinler, askeri hastanelerin olduğu ülkeleri de incelesinler, bu hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlı olduğu bir tane ülke var mı? Bu, akla ve mantığa ters" dedi.

Bursa Rotary Kulübünün ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen  toplantıda konuşan Başbuğ, askeri hastanelerinin Milli Savunma Bakanlığına bağlı olması gerektiğini söyledi.

Askeri hastanelerinin Sağlık Bakanlığına bağlanmasının yanlış olduğunu savunan Başbuğ, "Dünyayı incelesinler, askeri hastanelerin olduğu ülkeleri de incelesinler, bu hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlı olduğu bir tane ülke var  mı? Bu, akla ve mantığa ters gelen bir şey. Bunun bir örneğinin olabileceğini ben düşünmüyorum. Bütün dünyada askeri hastaneler vardır ve bu hastaneler, Milli Savunma Bakanlığının bünyesindedir." ifadelerini kullandı.

Başbuğ bir katılımcının, "Yargı toparlanıyor dediniz. Yargı nasıl  toparlanıyor anlatır mısınız?" sorusu üzerine, Hakimler ve Savcılar Yüksek  Kurulunun (HSYK) son dönemde yaptığı bütün tasarrufları desteklediğini dile getirdi.

HSYK'nın son dönemde yaptıklarının doğru olduğuna inandığını belirten  Başbuğ, "HSYK, gerçekten büyük boyutta yargıyı bu çıkmazdan çıkarmak için büyük  çaba sarf ediyor. Yargıtay eskisi gibi değil, büyük boyutta temizlendi."  ifadesini kullandı.

"2009'dan sonra TSK'ya karşı komplolar kurulmaya başlandı"

Başbuğ, FETÖ'ye ilişkin, "15 Temmuz süreci öncesinde uyaran olmadı  mı?" sorusuna, uyaranlardan birinin de kendisi olduğu yanıtını verdi.

Harp Akademilerinde 2009 yılının nisan ayında yapılan değerlendirme  toplantısında bu konuya değindiğini hatırlatan Başbuğ, şöyle devam etti:

"Burada Fetullah Gülen cemaatinin ne boyutta olduğunu ve ana  hedeflerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olduğunu ve bunlara karşı mücadele  edeceğimizi kamuoyuna ifade etmiştik. 2009 yılından sonra TSK'ya karşı komplolar  kurulmaya başlandı. Bu komploların arkasında temel unsur olarak cemaat olduğunun  biz farkındaydık. Somut bilgi elimizde yoktu ama genel değerlendirmemiz cemaat  olduğunu biliyorduk."

 İlker Başbuğ, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da  yargılandığı "şike davası" sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 "Fenerbahçe bu süreçte nasıl davrandı?" sorusunu yanıtlayan Başbuğ,  "Cemaatin komplolarına karşı 3 Temmuz süreciyle beraber Fenerbahçe camiası  başarılı bir mücadele verdi. Onun dışında hiçbir kurum başarılı olamadı." diye  konuştu.

 "Bu tehdidin ortadan kaldırılması lazım"

 Kritik süreçlerde siyasi sorumlulukların tartışılamayacağına işaret  eden Başbuğ, şunları kaydetti:

 "2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı  tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanı'nın  bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim. Tek başına mücadele verdi.  Cemaat tehdidinin Türkiye'den silinmesi lazım. Bu tehdidin ortadan kaldırılması  lazım."

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş