İsrail’de sivil itaatsizlik günü gösterileri başladı

İsrail’de sivil itaatsizlik günü gösterileri başladı
İsrail'de Binyamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan yasal düzenlemelerine karşı "sivil itaatsizlik" eylemlerinin yapılacağı kitlesel protestolar başladı.

İsrailli göstericiler sabah saatlerinden itibaren yüzlerce kişilik gruplar halinde Tel Aviv''in farklı bölgelerindeki meydanlarda toplanmaya başladı. İsrail polisi, kent merkezinde yoğun güvenlik önlemi aldı ve bazı yolları trafiğe kapattı.

Eylemci grupların, yol kapama gibi günlük hayatı sekteye uğratacak şekilde planladığı protesto çağrıları İsrail basınına, "Diktatörlüğe Karşı Direniş Günü", "Direniş Günü", "Sivil İtaatsizlik Günü" gibi başlıklarla yansıdı.

Batı Kudüs''te bir grup gösterici Başbakan Netanyahu''nun evinin önünde toplandı.

Bir başka grup ise Netanyahu hükümetinin de destekçisi sağcı sivil toplum kuruluşu (STK) Kohelet''in Batı Kudüs''teki merkezine gelerek buranın girişini kapatmaya çalıştı. Göstericiler merkezden çıkanların üzerine sahte dolar banknotları attı.

Sokaklara yayılan protesto eylemleri denizde de kendini gösterdi.

Hayfa sahilinde onlarca yat, tekne ve kano, buraya yanaşacak gemileri engellemek için limanın önünü kapattı. Protestocular arasında eski donanma komutanları Ami Ayalon ve David Ben-Besht de yer aldı.

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise göstericilerin Netanyahu''nun İtalya ziyaretini aksatmak için toplanma çağrısı yaptığı Ben Gurion Uluslararası Havalimanı''na gelerek, "Güvenlik güçlerimizi desteklemek için geldim. Anarşiye izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

6 GÖSTERİCİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren 6 göstericinin, “yolları kapamak gibi eylemlerle kamu düzenini bozdukları” gerekçesiyle gözaltına alındığı ve sorgulanmak üzere emniyete götürüldüğü aktarıldı.

İsrail Polis Şefi Kobi Shabtai, dün yaptığı yazılı açıklamada, polisin "insanların gösteri yapmasına izin vereceğini ancak yolların kapatılmasına müsamaha göstermeyeceğini" belirtmişti.

Shabtai, sivil itaatsizlik eylemleri için 3 bin polisin 130 farklı bölgede konuşlandırılacağı bilgisini vermişti.

Protestolar nedeniyle İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant''ın da bugün ülkeyi ziyaret edecek ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Batı Kudüs’teki makamında değil Tel Aviv''deki Uluslararası Ben Gurion Havaalanı yakınında görüşeceği belirtilmişti.

İsrail basınında yer alan bir haberde de, bugün İtalya''yı ziyaret edecek İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu''nun, protestolar nedeniyle, Kudüs''ten Tel Aviv''e helikopterle geçmek zorunda kalabileceği kaydedilmişti.

NETANYAHU HÜKÜMETİNİN TARTIŞMALI "YARGI REFORMU"

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak''ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercisi olarak görev yapan Yüksek Mahkeme, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen "temel yasalara" aykırılık gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınacağını belirtmişti.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine karşı itirazlarını yazılı olarak iletmiş, kaygılarının "güçler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve bireysel hakların korunması"nın bozulması üzerinde toplandığını paylaşmıştı.

Ülkede her cumartesi Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi ve sağ politikalarına karşı düzenlenen kitlesel gösteriler 9 haftayı geride bırakırken, muhalefet, kamu kurumları ve iş sektörlerinden de hükümetin yasa tasarısına karşı tepkiler yükseliyor.

Başta Tel Aviv olmak üzere Hayfa, Batı Kudüs, Birüssebi ve Netanya gibi büyük kentler dahil ülke çapında onlarca noktada gerçekleştirilen gösterilere on binlerce İsrailli katılıyor. (AA)

İlgili Haberler