İşte anket firmalarının İstanbul karnesi

İşte anket firmalarının İstanbul karnesi
Ekrem İmamoğlu'nun tekrar kazandığı İBB seçimlerinde sandıktan çıkan sonuçları en yakından bilen tek şirket KONDA Araştırma oldu. Anket firmalarından tek kaybeden ise, Binali Yıldırım'ın kazanacağını öngören tek araştırma şirketi olan ORC Araştırma oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri geride kaldı. Seçimi, oyların yüzde 54'ünü alan Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ise yüzde 45'de kaldı.

Seçim anketleri yenilenen İstanbul seçimleri öncesinde de gündemdeydi. Anket şirketlerinin büyük bir çoğunluğu seçimi Ekrem İmamoğlu'nun kazanacağını öngörürken, KONDA Araştırma ve Danışma sonuçları bire bir bildi.

KONDA'nın 15-16 Haziran tarihlerinde 157 mahallede 3498 kişiyle yaptığı yüz yüze görüşmelerle elde ettiği veriler sonucunda hazırlanan raporda, İmamoğlu'nun yüzde 54, Yıldırım'ın ise yüzde 45 oy alacağı tahmin edilmişti.

Avrasya Araştırma ise 17-20 Haziran tarihlerinde 960 kişiyle yaptığı araştırmada İmamoğlu'nun yüzde 53, Yıldırım'ın ise yüzde 46.3 oy alacağı tahmininde bulunarak sonuçlara en yakın tahmini yapan ikinci şirket oldu.

SONAR Araştırma Şirketi de, en yakın tahmini yapan şirketlerden biri oldu. SONAR, Ekrem İmamoğlu’nun oy oranını yüzde 53.3, Binali Yıldırım’ın oyunu ise yüzde 46.7 olarak tahmin etmişti.

23 Haziran İstanbul seçimlerinin kaybedeni ise ORC Araştırma oldu. Orc araştırma 12-14 Haziran'da 6580 kişiyle yaptığı araştırmada Yıldırım 48.3 oy alacağını ve seçimi 0.5 puan farkla kazanacağı tahmininde bulunmuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş