İşte bakkal tostunun sırrı

İşte bakkal tostunun sırrı
Özelliklerde mahalle bakkalarında hazırlanması ile Türk yemek kültüründe önemli bir yer tutan bakkal tostunun bu kadar lezzetli olması ile ilgili önemli bilgilere yer verildi. Buna göre bakkal tostunun bol salçalı ve bol yağlı olması, tadını cezbedici hale getiriyor.

Özellikle mahalle aralarındaki bakkallarda hazırlanan ve tadının evde yapılanlara benzememesi nedeniyle aranan yiyeceklerden biri haline gelen bakkal tostunun sırrına ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı.

Mynet'ten Gökçe Bektaş'ın hazırladığı habere göre Bol malzemeli bakkal tostu, onlarca lira verilip alınan tostların lezzetini geride bırakır. Şimdilerde bakkallarda yapılıyor mu bilinmez ama bu tadı bir kez alanlar tostun lezzetini unutamaz. Yeniden o enfes lezzeti yaşamak istiyorsanız, bakkal tostu püf noktalarını mutlaka bir kenara not etmelisiniz. İşte tostun tadını şahlandıran sırlar.

SALÇA VE KETÇAP KİLİT NOKTA

Ne kadar uğraşırsan uğraş, bakkaldaki gibi olmaz diyenlere inat tostun en ince ayrıntılarından bahsedeceğiz. Bakkal tostu için beyaz ekmek kullanmanız şart. Yarım ekmeği bıçak yardımıyla açın.

Kullanacağınız malzemeleri belirleyin. Burada iki temel malzeme bulunuyor; salça ve ketçap! Tost malzemeniz ne olursa olsun bakkal tostu için bu ikisinden birini kullanmalısınız.

BOL YAĞ VAZGEÇİLMEZ

Bakkal tostunun makbulü yağlı olandır. Ekmeğin içini de dışını da bolca yağlamalısınız. Malzemeleri yerleştirmeden önce kısa bir süre ekmeği tost makinesine bastırın. Ardından yağını sürün. Ekmeği bir güzel çıtır hale getirdikten sonra tüm malzemelerini yerleştirin.

Ekmeği bastırmak için tost makinesinin ısı ayarı yüksek olmalı ve makineye iyi bir şekilde bastırılmalı. Tüm malzemeler ekmeğin içinde iyi bir şekilde harmanlandıktan sonra, son aşamada ekmeği alırken üzerine bir miktar daha margarin sürün. Kokusuyla cezbeden bakkal tostu hazır.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58