İşte korona virüs bu şekilde yayıldı

İşte korona virüs bu şekilde yayıldı
Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün yayılma hikayesi hakkında önemli detaylar ortaya çıktı.

Çin'in Wuhan kentinden yayılan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün, dünya insanlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmasının perde arkası ortaya çıktı. 

ABD'de yayın yapan New York Times gazetesi, korona virüsün (Covid-19) nasıl yayıldığını ve yapılan hataları analiz eden 'Virüs nasıl yayıldı?' başlıklı makale yayımlandı. 

İnteraktif haritayla birlikte yayımlanan makalede insanlık tarihindeki en kapsamlı seyahat yasaklarının, virüsün yayılmasını neden durduramadığı analiz edildi.​​​​​​​ 

Milyonlarca kişinin seyahatlerinin resmi verilere göre analiz edildiği makalede, korona virüsün ilk olarak 11 milyon kişinin yaşadığı Çin'in Wuhan kentindeki deniz ürünleri satan yiyecek pazarında ortaya çıktığı ve virüsün 4 kişide tespit edildiği vurgulandı.​​​​​​​ 

TEDAVİLERE TEPKİ VERMEDİLER 

Makaleye göre, Aralık 2019'un son günlerinde doktorlar, hasta insanların normal tedavilere cevap vermeyen viral pnömoniden rahatsız olduğu bilgisine sahipti.

Washington ve John Hopkins Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçek vaka sayısının, aralık ayının sonunda açıklanan rakamlardan yaklaşık bin kişi veya birkaç bin kişi daha fazla olduğu ifade edildi.

Her koronavirüs hastasının, virüsü ortalama 2 veya 3 kişiye bulaştırdığı açıklanan makalede, Çinli yetkililerin aralık ayının sonunda halkı uyardığı ve ancak 31 Aralık'ta Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) salgın hakkında bilgi verdiği belirtildi.

Çin hükümeti WHO'ya hastalığın önlenebilir ve kontrol altında tutulabilir olduğu bilgisini verdi. 

WUHAN'DAN 7 MİLYON KİŞİ SEYAHAT ETTİ 

Ocak ayının başına gelindiğinde en azından 175 bin kişinin Wuhan'ı terk ettiği ifade edilerek, seyahat kısıtlaması uygulanmadan önce toplamda yaklaşık 7 milyon insanın Wuhan'dan ayrıldığı belirtildi.

Bu süreçte koronavirüs olduğunu bilmeyen binlerce kişi Wuhan'dan ayrılarak dünyanın çeşitli yerlerine gittiler.​​​​​​​ 

21 Ocak'a gelindiğinde Çinli yetkililer, korona virüsün insandan insana geçtiği bilgisini teyit etti ve bu sırada Şangay ve diğer büyük kentlerde, korona virüs vakalarına rastlanmaya başlanmıştı.​​​​​​​ 

Çin, Wuhan kenti dahil olmak üzere ülke çapında seyahat yasağı ilan etti ama diğer kentlerde de vaka sayısı hızla artıyordu. 

O günlerde seyahat verilerine bakıldığında Wuhan'dan aylık olarak yaklaşık 900 kişinin New York'a, 2 bin 200 kişinin Sydney'e, 15 binin üstünde kişinin Bangkok'a seyahat ettiği tespit edildi.

KORONALI OLARAK DOLAŞTILAR 

Araştırmacılar bu süreçte seyahat edenlerin yüzde 85'lik kısmının, korona virüs olduğunu ama tespit edilmeden seyahat ettiklerini bugünkü vaka sayılarından yola çıkarak ortaya çıkardılar.  

30 Ocak itibariyle ABD ve diğer bazı ülkeler Çin uçuşlarını durdurdu ama elde edilen salgının yayılma verilerine göre çok geç kalınmıştı. Ülkelerde lokal olarak korona virüs yayılmaya devam etti ve virüs dünya çapında salgına dönüştü. 

​​​​​​​

​​​​​​​

 

​​​​​​​

 

 

​​​​​​​

​​​​​​​

​​​​​​​

 

 

 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş